DOBRO PROCENTUJE

1 mln złotych na zakup obrazu dla Zamku Królewskiego w Warszawie od Fundacji PKO Banku Polskiego

Fundacja PKO Banku Polskiego przekazała 1 mln złotych na zakup i renowację renesansowego dzieła „Madonna z Dzieciątkiem” Paolo di Dono. Po niezbędnych pracach konserwatorskich dzieło trafi do zbiorów Zamku Królewskiego w Warszawie. Fundacja PKO Banku Polskiego jako mecenas sztuki wspiera działalność najważniejszych muzeów w Polsce.

Fundacja PKO Banku Polskiego wsparła kwotą 1 mln złotych zakup renesansowego obrazu „Madonna z Dzieciątkiem”, autorstwa Paolo di Dono, który trafi do zasobów Zamku Królewskiego w Warszawie. Całość przedsięwzięcia to przeszło 13 mln złotych.

 

 

 

"Jako mecenas sztuki Fundacja PKO Banku Polskiego z radością wsparła zakup wybitnego renesansowego dzieła, jakim jest „Madonna z Dzieciątkiem” Paolo di Dono. Cieszymy się, że dołączy on do kolekcji warszawskiego Zamku Królewskiego i już wkrótce będzie cieszył oczy zwiedzających. Dzięki wsparciu Fundacji zasoby najważniejszych muzeów w Polsce stają się coraz bogatsze – powiedziała Aleksandra Mazur, Prezes Fundacji PKO Banku Polskiego."

Obrazu „Madonna z Dzieciątkiem” Paolo di Dono, zw. Paolo Uccello powstał ok. 1430 r. we Florencji. To wybitne dzieło, stanowiące doskonały przykład sztuki kształtującego się renesansu, a zarazem ciekawy przykład innowacyjnego podejścia do tematu maryjnego.

Całkowity koszt zakupu obrazu Paolo di Dona to ponad 13 mln zł. Dzieło zostanie zakupione od kolekcjonera z Francji. Projekt wsparło również m.in. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Po przeprowadzeniu niezbędnych prac konserwatorskich „Madonna z Dzieciątkiem” zostanie zaprezentowana szerokiej publiczności jako najnowszy nabytek Zamku Królewskiego w Warszawie.

Fundacja PKO Banku Polskiego jako mecenas sztuki wspiera działalność najważniejszych muzeów w Polsce poprzez systematyczne wzbogacanie zbiorów i kolekcji o randze narodowej. Dzięki wsparciu Fundacji do zbiorów warszawskiego Zamku Królewskiego trafił już „Portret konny pazia Gintowta” Bernardo Bellotto zw. Canalettem. Z kolei do Zamku Królewskiego na Wawelu trafiły: „Portret królewicza Jakuba Sobieskiego” Jeana Francoisa de Troy oraz „Łódź Charona” Jana II Bruegela.

 

 

 

Zgłoś projekt lokalny

Zanim zwrócisz się do Fundacji o pomoc zapoznaj się z "Poradnikiem dla potrzebujących". Jeśli nadal oczekujesz wsparcia od Fundacji PKO Banku Polskiego  sprawdź czy zgłaszany projekt nie jest na liście wykluczeń, a następnie wybierz odpowiedni formularz i wyślij go.

Dowiedz się więcej

Masz pytania ?

Jeśli masz jakieś pytania do Fundacji napisz.