Akademickie Mistrzostwa Polski w Programowaniu Zespołowym

27 października 2013 roku na terenie Uniwersytetu Warszawskiego (UW) odbyły się XVIII Akademickie Mistrzostwa Polski w Programowaniu Zespołowym (AMPwPZ). Sponsorem głównym zawodów jak co roku był PKO Bank Polski, a Mecenasem Fundacja PKO Banku Polskiego, która ufundowała stypendia dla najlepszych zawodników.

W tegorocznej edycji AMPwPZ wzięło udział 52 drużyny reprezentujące 17 uczelni z całej Polski, które mogły wystawić po kilka drużyn.

Warszawa była reprezentowana prze 5 ośrodków akademickich, które wystawiły łącznie 15 drużyn, odpowiednio:

• Uniwersytet Warszawski - 10 drużyn,
  • Politechnika Warszawska - 1 drużyna,
  • Warszawska Wyższa Szkoła Informatyki - 2 drużyny,
  • Polsko-Japońska Wyższa Szkoła Technik Komputerowych w Warszawie - 2 drużyny,

Kraków, Wrocław, Poznań oraz Łódź reprezentowały po 2 uczelnie, wystawiając odpowiednio:

• Uniwersytet Jagielloński - 8 drużyn,
  • Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie - 2 drużyny,
  • Uniwersytet Wrocławski - 8 drużyn,
  • Politechnika Wrocławska - 1 drużyna,
  • Politechnika Poznańska - 3 drużyny,
  • Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu - 3 drużyny,
  • Politechnika Łódzka - 2 drużyny,
  • Uniwersytet Łódzki - 1 drużyna,

Pozostałe miasta Opole, Katowice, Gdańsk, Toruń oraz Nowy Sącz były reprezentowane przez jedną uczelnię, i tak:

• Politechnika Opolska - 2 drużyny,
  • Uniwersytet Śląski w Katowicach - 2 drużyny,
  • Politechnika Gdańska - 1 drużyna,
  • Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu - 3 drużyny,
  • Wyższa Szkoła Biznesu - National-Louis University w Nowym Sączu - 1 drużyna.

Studenci w trzyosobowych grupach mieli do rozwiązania 12 zadań algorytmiczno-programistycznych, które należało rozwiązać w 5 godzin. Mistrzostwa wygrał zespół nr 1 z Uniwersytetu Warszawskiego w składzie: Tomasz Kociumaka, Jakub Oćwieja i Jarosław Błasiok, który bezbłędnie rozwiązał 11 zadań, za co otrzymał 11 pkt. Na drugim miejscu z wynikiem 9 pkt znalazł się zespół nr 6 z Uniwersytetu Jagiellońskiego, trzecia pozycja przypadła zespołowi nr 4 z Uniwersytetu Warszawskiego z dorobkiem 8 pkt, czwarte i piąte miejsce zajęły zespoły nr 1 i 2 z Uniwersytetu Wrocławskiego, które zdobyły po 8 pkt. Reprezentanci wszystkich 5 drużyn otrzymali imienne stypendia UW ufundowane przez Mecenasa zawodów. Może cieszyć fakt, iż Tomasz Kociumaka, członek zwycięskiej drużyny, zdobył na ostatnich mistrzostwach świata srebrny medal, a pozostali członkowie jego drużyny Jakub Oćwieja i Jarosław Błasiak byli mistrzami Polski w 2012 roku. Pokazuje to, że sama informatyka w Polsce ciągle się rozwija oraz cieszy się coraz większą popularnością.

W tym roku Mistrzostwa zostały objęte patronatem honorowym Ministra Nauk i Szkolnictwa Wyższego prof. Barbary Kudryckiej oraz Ministra Administracji i Cyfryzacji Michała Boniego.

Już wkrótce, 17 listopada 2013 roku, dziesięć najlepszych zespołów Mistrzostw Polski, walczyć będzie w Akademickich Mistrzostwach Europy Środkowej w Programowaniu Zespołowym w Krakowie o awans do Finałów Akademickich Mistrzostw Świata, które odbędą się w dniach 22-26 czerwca 2014 r. w Jekaterynburgu na teranie Federacji Rosyjskiej.

Gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów.