ANODA WŚRÓD NAS

6 marca 2015 w Muzeum Powstania Warszawskiego odbyła się uroczysta gala wręczenia statuetek Jana Rodowicza „Anody”. Honorowe odznaczenie jest przyznawane co roku w dwóch kategoriach: „postawa życiowa stanowiąca wzór do naśladowania dla młodych pokoleń” oraz „wyjątkowy czyn”. Jest to nagroda dla „Powstańców” czasu pokoju – ludzi, którzy nie muszą walczyć z bronią w ręku w obronie podstawowych wartości, lecz mogą je urzeczywistniać w wolnej Polsce.

W tegorocznej, czwartej edycji, laureatem w pierwszej kategorii został Pan Kazimierz Busma - kolejarz z AK-owską przeszłością. Pan Kazimierz urodził się w 1923 roku – jest zatem rówieśnikiem Jana Rodowicza „Anody”. Kiedy tylko zostały przyjęte procedury sprowadzania polskich rodzin zza wschodniej granicy, zgłosił chęć zaopiekowania się i przygotowania dachu nad głową dla zesłańców. Wybudował dom dla repatriantów z Kazachstanu i sprowadził do niego 10 polskich rodzin. Mimo sędziwego wieku wciąż jest bardzo aktywny. Obecnie przygotowuje kolejny dom na przyjęcie dwupokoleniowej rodziny repatriantów. Ponadto organizuje pomoc dla biednych rodzin z okolicy. Podczas gali, Pan Kazimierz urzekł wszystkich hartem ducha, otwartością i postawą solidarności społecznej. Po zakończonej uroczystości, przedstawiciele Fundacji mieli okazję porozmawiać z tym niezwykłym człowiekiem. Była to prawdziwa lekcja odwagi, patriotyzmu i wiary.

Laureatem w kategorii „wyjątkowy czyn” został Pan Zbigniew Danielak – mieszkaniec Szczecina, który podczas pobytu w Kambodży, gdzie pełnił funkcję tłumacza w ramach Kontyngentu Wojskowego Misji Pokojowej ONZ, uratował pięcioosobową załogę z płonącego helikoptera. Brał również udział w ryzykownej akcji uwolnienia polskiego sanitariusza porwanego przez wietnamską mafię. Pan Zbigniew niewątpliwie jest prawdziwym wzorem bohaterstwa i poświęcenia dla drugiego człowieka.

Podczas uroczystości w MPW, Prezes Fundacji – Urszula Kontowska miała możliwość podziękowania wszystkim nominowanym: Dzisiejsi bohaterowie, laureaci konkursu o nagrodę Jana Rodowicza „Anody”, wychowani na tych samych wartościach, dokonali rzeczy wielkich i zasługują na miano NIEZŁOMNYCH. Oby przyznanie tego wyróżnienia było nie tylko dowodem uznania ich zasług, ale stało się inspiracją do odważnego działania, tak jak kiedyś czynił to Jan Rodowicz „Anoda”.

Cieszymy się, że MPW co roku odnajduje powstańców czasu pokoju. Stanowią oni jasny drogowskaz dla młodego pokolenia.

Kazimierz Busma: https://www.youtube.com/watch?v=yM5Ae8VMAKs

Zbigniew Danielak: https://www.youtube.com/watch?v=yIQRkE6-ywE