DOBRO PROCENTUJE

Bankowa Akcja Honorowego Krwiodawstwa – ponad 720 l krwi w 3 dni!

Poczucie, że robi się coś dobrego, jest silniejsze niż drobne ukłucie – mówił jeden z uczestników Bankowej Akcji Honorowego Krwiodawstwa, która przez 3 dni odbywała się 9 miastach Polski. Ponad 1600 osób oddało przeszło 720 litrów krwi dla potrzebujących. Dziękujemy!

Bankowa Akcja Honorowego Krwiodawstwa (BAHK) organizowana przez Fundację PKO Banku Polskiego odbywała się w dniach 17-19 sierpnia w Regionalnych Centrach Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku, Bydgoszczy, Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Lublinie, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu. Akcję przeprowadzono latem, bo to właśnie w wakacje jest najmniej krwiodawców. Dodatkowo, ze względu na pandemię, kiedy krwi brakuje, liczy się dosłownie każda jej kropla. Tym bardziej cieszy fakt, że akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem.

Wrocław: 540 osób, 243 litry krwi

– Warto oddawać krew, dlatego postanowiłem wziąć udział w Bankowej Akcji Honorowego Krwiodawstwa. Bałem się, że zemdleję, ale lubię wyzwania i wszystko było dobrze – mówił Łukasz Horoszkiewicz. Ten młody raper wspiera także inne akcje zachęcające wrocławian i nie tylko do oddawania krwi. Ostatnio włączył się w inicjatywę #BloodChalenge2020. Stworzył muzykę i tekst do piosenki, którą wykonał zespół wrocławskiego RCKiK. Utwór pt. „Wychowani, by pomagać” stał się swoistym apelem do udziału w akcjach krwiodawstwa w innych miastach.

Białystok: 250 osób, 110 litrów krwi

– Powiadomienie o Bankowej Akcji Honorowego Krwiodawstwa otrzymałem sms-owo od RCKiK. Uczestniczyłem w niej po raz pierwszy, ale krew oddaję już od 10 lat. Mam bardzo bogate płytki, dlatego moja krew często przydaje się do leczenia osób chorych na białaczkę. Chcę pomagać ludziom – mówił Mariusz Kasjaniuk, zawodowy żołnierz z Białegostoku, Zasłużony Honorowy Dawca Krwi.

Bydgoszcz: 160 osób, 71 litrów krwi

Od dawna chciałem oddać krew, ale nigdy nie mogłem się zdecydować. Bankowa Akcja Honorowego Krwiodawstwa była doskonałym motywatorem – powiedział Marcin Kowalkowski z Departamentu Sieci i Wsparcia Sprzedaży PKO Banku Polskiego w Bydgoszczy. – Na początku miałem obawy związane z epidemią, ale potem pomyślałem, że jest to raczej argument przemawiający za zgłoszeniem się do akcji, bo bardzo dużo ludzi potrzebuje teraz pomocy. Spędziłem w Centrum Krwiodawstwa aż dwie godziny, między innymi dlatego, że było wielu chętnych. Bardzo się cieszę, że podjąłem wyzwanie. To było niesamowite przeżycie – dodał.

Gdańsk: 155 osób, 70 litrów krwi

Studiuję medycynę, więc chyba mam to we krwi – śmiała się Julia Chromiec, klientka PKO Banku Polskiego w Gdańsku. – Tak na poważnie, robię to od 4 lat. To niewielki wysiłek, a można pomóc innym – dodała.

Lublin: 133 osoby, 60 litrów krwi

– Świetna akcja, jestem pod wrażeniem pomysłu i organizacji – mówił Dawid Czubak, policjant z Lublina, klient PKO Banku Polskiego. – Oddaję krew, bo to coś, czego nie można wyprodukować, a ludzie jej potrzebują. Jestem zdrowy jak ryba, mam cenną grupę B Rh-, więc dlaczego miałbym nie pomóc? Robię to już od 10 lat – dodał.

Katowice: 121 osób, 55 litrów krwi

Oddawałam krew po raz pierwszy w życiu i było to dla mnie ogromne przeżycie. Jestem dumna, że to zrobiłam i mogę komuś pomóc. Na pewno wezmę udział w kolejnych akcjach – mówiła Małgorzata Sowińska-Kwijas, kierownik w Biurze Analiz Kredytowych MSP PKO Banku Polskiego w Katowicach.

Warszawa: 100 osób, 45 litrów krwi

O Bankowej Akcji Honorowego Krwiodawstwa dowiedziałam się ze strony RCKiK na Facebooku. Oddaję krew od 2003 roku. To ładuje fantastycznie akumulatory i daje niesamowitą siłę. Mogę w ten sposób pomóc osobom chorym czy poszkodowanym w wypadkach – mówiła Małgorzata Kuczyńska, Honorowy Dawca Krwi z Warszawy.

Poznań: 100 osób, 45 litrów krwi

– Oddaję krew regularnie, mniej więcej co 2 miesiące. Zacząłem 6 lat temu, właśnie dzięki Bankowej Akcji Honorowego Krwiodawstwa i od tamtego czasu zawsze w niej uczestniczę. Mój wynik do tej pory to 12 litrów krwi. Dziś namówiłem nawet kolegę z biura, żeby zgłosił się do akcji – mówił podczas akcji Tomasz Serafin z Biura Wsparcia Biznesu w Regionalnym Oddziale Detalicznym PKO Banku Polskiego w Poznaniu.

Kraków: 60 osób, 22 litry krwi

Zawsze o tym myślałem, ale teraz wreszcie namówili mnie znajomi, którzy pracują w PKO Banku Polskim. To naprawdę fajna akcja. Poczucie, że robi się coś dobrego, jest silniejsze niż drobne ukłucie – podsumowuje Michał Treutler, fotograf z Krakowa.

Wszystkim uczestnikom Bankowej Akcji Honorowego Krwiodawstwa dziękujemy za zaangażowanie. I zachęcamy do udziału w kolejnych akcjach!

Joanna Kornaga

Zgłoś projekt lokalny

Zanim zwrócisz się do Fundacji o pomoc zapoznaj się z "Poradnikiem dla potrzebujących". Jeśli nadal oczekujesz wsparcia od Fundacji PKO Banku Polskiego  sprawdź czy zgłaszany projekt nie jest na liście wykluczeń, a następnie wybierz odpowiedni formularz i wyślij go.

Dowiedz się więcej

Masz pytania ?

Jeśli masz jakieś pytania do Fundacji napisz.