Bankowa Akcja Honorowego Krwiodawstwa – w wakacje zebraliśmy 635 l krwi!

Podczas trzech miesięcy tegorocznej BAHK odwiedziliśmy 11 miast. Do akcji organizowanej przez Fundację PKO Banku Polskiego dołączyło blisko 1400 osób. Dzięki ich ofiarności mogliśmy na potrzeby chorych przekazać ponad 635 litrów najcenniejszego z leków. Jesienią krwiodawców zaprosimy do udziału w kolejnych akcjach.

Bankową akcję zbiórki krwi zainicjowali w 2009 pracownicy PKO Banku Polskiego. Jej ideą od początku akcji było nie tylko pozyskiwanie tego cennego leku, ale także promowanie krwiodawstwa i uświadamianie jego roli w lecznictwie. Także podczas  IX edycj akcji nie zabrakło pracowników naszego Banku.

Maciej Zieliński z Centrum Restrukturyzacji i Windykacji pierwszy raz oddał krew dwa lata temu. Do systematycznej pomocy innym skłoniła go informacja, że ma rzadką i poszukiwaną grupę krwi.  Natomiast Barbara Hodurek  z Departamentu Analiz i Kontroli Kosztów mówi, że kilka lat temu jej mąż potrzebował krwi z powodu operacji i wtedy zdała sobie sprawę, że choroba może dotknąć każdego w każdej chwili. - Dziś ja pomagam, jutro sama mogę potrzebować wsparcia. Dlatego regularnie oddaję krew – deklaruje. Katarzyna Nekresz  z Centrum Restrukturyzacji i Windykacji jest dawcą od 7 lat.  – Tych, którzy jeszcze nie spróbowali podzielić się krwią, a rozważają to, zachęca: - To nie boli  i nic nie kosztuje – a może bardzo pomóc – mówi. W tym roku po raz pierwszy oddał krew Jan Rekowski z Domu Maklerskiego PKO BP. Taką potrzebę czuł już wcześniej. Do udziału w BAHK zachęciło go miejsce Centrala Banku. – Blisko, wygodnie, nie trzeba tracić czasu na dojazd – mówi.

Od czerwca do końca sierpnia Bankowa Akcja Honorowego Krwiodawstwa aż 17 razy zaprosiła dawców do podzielenia się krwią. Odwiedziła w sumie 11 miast, gdzie odbyło się 14 akcji stacjonarnych i trzy mobilne. Podczas jej przystanków dołączyło do nas blisko 1494 osoby. Dzięki ich ofiarności zebraliśmy  635,15 litra krwi(Białystok – 130 l, Bydgoszcz – 79,65 l, Gdańsk – 32,85 l, Kraków – 36,9 l, Lublin – 36,20 l, Mońki – 49, 5 l, Poznań – 58,5 l, Szczecin – 43,2 l, Warszawa – 62,10 l,  Wrocław – 56,25 l, Wysokie Mazowieckie – 40,95 l).

We wrześniu wszystkich, którzy chcą pomagać poprzez podzielenie się krwią zaprosimy do Łodzi, Wrocławia i Białegostoku.

A już 12 września wszystkich, którzy chcą pomagać poprzez podzielenie się krwią zapraszamy do Łodzi. Natomiast 15 września – czekamy we Wrocławiu.

W dotychczasowych 8 edycjach Bankowej Akcji Honorowego Krwiodawstwa wzięło udział blisko 12, 8 tysiąca osób. Łącznie przekazano potrzebującym ponad 5,7 tysiąca litrów tego bezcennego leku.

Fundacja PKO Banku Polskiego dziękuje wszystkim zaangażowanym w BAHK krwiodawcom i zachęca do udziału w kolejnych akcjach!

Chcesz zostać krwiodawcą? Poszukujesz informacji, jak przygotować się do oddawania krwi i kto może zostać dawcą? Sprawdź na portalu Bankomania

Zachęcamy też do odwiedzenia profilu BAHK na Facebooku, który ma 91,5 tys. fanów!

Partnerem BAHK jest Narodowe Centrum Krwi, a lokalnie - Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

Najbliższe akcje:

• 12 września (wtorek) – Łódź, ul. Piłsudskiego 153, (przed Oddziałem PKO Banku Polskiego), godz. 9.00 -14.00

• 15 września (piątek) – Wrocław, RCKiK, ul. Czerwonego Krzyża 5/9 , godz. 7.00 – 18.00

• 22 września (piątek) – Białystok, RCKiK, ul. M. Skłodowskiej-Curie 23 godz. 7:00 – 15:00

Lidia Sosnowska
ekspert PKO Banku Polskiego