DOBRO PROCENTUJE

Bankowi wolontariusze wspierają Śląsk w walce z Covid-19!

Sytuacja epidemiczna w kraju powoli się normalizuje, ale wolontariusze z PKO Banku Polskiego wciąż aktywnie działają tam, gdzie są potrzebni, np. na Śląsku. Prowadzą akcję pomocy dla szpitali w regionie, szyją kolorowe maseczki dla podopiecznych DPS-ów, a 5 czerwca organizują zbiórkę krwi dla potrzebujących.

W całym kraju banki krwi zaczynają pustoszeć. Na Śląsku jest ona szczególnie potrzebna, dlatego 5 czerwca przy budynku Regionalnego Oddziału Detalicznego PKO Banku Polskiego w Katowicach odbędzie się specjalna zbiórka krwi pod hasłem „Dzień dla życia”.

Dzień dla życia

Krew będzie zbierana dla potrzebujących, m.in. dla osób chorych przewlekle, poszkodowanych w wypadkach, czy wymagających przeszczepów. Mimo trwającego stanu epidemicznego, sposób pobierania krwi nie ulega zmianie, ale nieco inaczej będzie przebiegać procedura kwalifikacyjna – z zachowaniem szczególnych zasad ostrożności.

Każdy dawca zgłaszający się na oddanie krwi powinien zdezynfekować ręce i założyć maseczkę ochronną. Wszystkich obowiązuje zachowanie bezpiecznego odstępu od siebie (1-1,5 m). Przed pobraniem próbki krwi dawca będzie miał mierzoną temperaturę.

Koronawirus zmienia nasze nawyki, ale nie zamyka nas na pomoc innym. Krew jest potrzebna każdego dnia i nie zmieni tego żadna epidemia. Oddając krew, możemy uratować komuś życie. Zachęcamy do udziału w naszej zbiórce – mówią organizatorzy akcji Jacek Piechota i Tomasz Wilk, dyrektorzy ds. sprzedaży Regionalnego Oddziału Detalicznego PKO Banku Polskiego w Katowicach.

Kolorowe wsparcie

W pomoc walce z Covid-19 na Śląsku angażują się dziesiątki pracowników Banku z całego regionu. W Żorach zbierali środki na zakup materiałów potrzebnych do przygotowania przyłbic ochronnych i sami je wykonywali. Gotowe produkty przekazali na potrzeby podopiecznych DPS-u w mieście. W Zabrzu pracownicy pomagali potrzebującym, m.in. szyjąc maseczki, które nadal własnoręcznie wykonuje Izabela Bieszczad, dyrektor Oddziału 2 PKO Banku Polskiego w Zabrzu.

Maseczki cały czas szyją także bankowi wolontariusze w Tarnowskich Górach. – Od początku epidemii wraz z koleżankami szyłyśmy maseczki. Najpierw na własny użytek, a potem dla medyków i pacjentów z naszego szpitala. Kiedy potrzeby rosły, postanowiliśmy zainwestować w maszyny, materiał i zachęcić do pomocy w szyciu nasze dzieci, które ochoczo włączyły się do akcji – mówi Justyna Gaś, dyrektor Oddziału 1 PKO Banku Polskiego w Tarnowskich Górach.

Wolontariusze z oddziału organizowali też zbiórkę pieniędzy na rzecz szpitala i zwrócili się o wsparcie do Fundacji PKO Banku Polskiego, która przekazała potrzebne kombinezony i fartuchy ochronne oraz płyn do dezynfekcji. Bankowcy w Tarnowskich Górach wciąż wspierają medyków i pracowników służby zdrowia, m.in. obsługując ich poza kolejnością, co spotyka się z dużym uznaniem klientów. – Cały czas uważnie śledzimy sytuację w regionie, mamy kontakt ze szpitalem i jesteśmy w gotowości. Najbliższą akcję kierujemy do rezydentów domów opieki, dla których uszyjemy kolorowe maseczki. Wiemy, że sprawią im dużo radości – mówi Justyna Gaś.

Pomoc dla śląskich szpitali

Wcześniej pracownicy Banku w regionie prowadzili szeroko zakrojoną akcję pomocy pod hasłem „Wsparcie dla śląskich szpitali”, która była odpowiedzią na prośby personelu medycznego głównie o środki ochrony osobistej. W porozumieniu z Fundacją PKO Banku Polskiego, wolontariusze rozpoczęli zbiórkę środków.

Już pierwszego dnia zebrali ponad 2 tys. zł. Po dwóch tygodniach akcji na koncie akcji pojawiło się blisko 15 tys. zł, które przeznaczono na pomoc dla trzech placówek: Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego Megrez w Tychach, Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. św. Barbary w Sosnowcu i Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 4 w Bytomiu. Wszystkie otrzymały po 1000 szt. maseczek ochronnych, 30 szt. kombinezonów wraz z ochraniaczami na obuwie, 30 szt. przyłbic, 20 pudełek rękawiczek, 12 litrów środków dezynfekujących.

Każdy gest i wsparcie dla pielęgniarek, lekarzy i całego personelu szpitala ma olbrzymie znaczenie nie tylko ze względu na ciągle duże potrzeby zaopatrywania w środki ochronne, ale głównie ze względu na okazaną życzliwość. To dowód na to, że inni widzą i doceniają ciężką pracę medyków – mówił Tomasz Stolica, dyrektor Oddziału 1 PKO Banku Polskiego w Bytomiu, przekazując bankowym wolontariuszom podziękowania od dyrekcji szpitala w Bytomiu.

Akcje wolontariuszy w całym kraju wspiera Fundacja PKO Banku Polskiego. Wciąż prowadzona jest powszechna zbiórka pieniędzy na walkę z koronawirusem, do której może dołączyć każdy. Wystarczy dokonać wpłaty w aplikacji mobilnej IKO – walka z Covid19 lub na konto Fundacji PKO Banku Polskiego 47 1020 1068 0000 1002 0172 3014 z tytułem przelewu: walka z Covid19. Bankowi wolontariusze mogą zakładać własne zbiórki pieniędzy na walkę z epidemią. Wszelkie pytania w tej sprawie można kierować na adres: Fundacja.COVID-19@pkobp.pl

Ewa Maciejewska
Specjalista w PKO Banku Polskim

 

Zgłoś projekt lokalny

Zanim zwrócisz się do Fundacji o pomoc zapoznaj się z "Poradnikiem dla potrzebujących". Jeśli nadal oczekujesz wsparcia od Fundacji PKO Banku Polskiego  sprawdź czy zgłaszany projekt nie jest na liście wykluczeń, a następnie wybierz odpowiedni formularz i wyślij go.

Dowiedz się więcej

Masz pytania ?

Jeśli masz jakieś pytania do Fundacji napisz.