DOBRO PROCENTUJE

Brawa dla polskich programistów!

Gratulacje! Drużyna studentów Uniwersytetu Warszawskiego już po raz kolejny wzięła udział w Akademickich Mistrzostwach Europy Środkowej w Programowaniu Zespołowym (The ACM International Collegiate Programming Contest (ICPC)). XXI Finały odbyły się na Wydziale Inżynierii Elektrycznej na Uniwersytecie w Zagrzebiu w dniach 13-15 listopada 2015 roku. Reprezentanci Polski: Wojciech Nadara, Marcin Smulewicz oraz Marek Sokołowski wrócili z Chorwacji ze złotem.

62 drużyny z 27 uniwersytetów z 7 krajów: Austrii, Chorwacji, Czech, Polski, Słowacji, Słowenii i Węgier, zmierzyły się z 12 problemami programistycznymi, tj. trudnymi zadaniami przygotowanymi przez organizatorów. Wyzwania nie stanowiła jedynie konieczność posiadania wiedzy merytorycznej z zakresu programowania. Konkurs sprawdzał także umiejętność współpracy zespołowej oraz działania pod presją czasu.

Drużynom udało się znaleźć rozwiązanie 11 problemów, przy czym 60 drużyn udzieliło odpowiedzi na przynajmniej jedno pytanie. Drużyna z UW rozwiązała aż 10 zadań. Reprezentacja Uniwersytetu Wrocławskiego (w składzie: Bartłomiej Dudek, Maciej Dulęba, Mateusz Gołębiowski) zaproponowała rozwiązania 8 zagadnień, zajmując 2 miejsce, zaś 3 miejsce zajęła reprezentacja z Uniwersytetu Jagiellońskiego (w składzie: Szymon Łukasz, Krzysztof Maziarz i Michał Zając) przedstawiając odpowiedzi na 7 problemów. W pierwszej dziesiątce znalazły się jeszcze trzy zespoły z polskich uczelni wyższych – zajęły miejsca 5., 7. i 8. Dzięki tak wspaniałym wynikom, Polacy zdominowali ten etap zawodów.

Złoto trafiło do informatyków z UW już po raz 14. Wspaniałe wyniki zapewniły pierwszym trzem zespołom finalistów z Polski miejsce w przyszłorocznych majowych finałach światowych, które odbędą się na wyspie Phuket w Tajlandii.

PKO Bank Polski już od kilku lat jako sponsor wspiera drużyny Uniwersytetu Warszawskiego podczas Akademickich Mistrzostw Europy Środkowej w Programowaniu Zespołowym. Wzorem lat ubiegłych, drużyny reprezentujące nasz kraj w przyszłorocznych światowych finałach, otrzymają stypendia Rektora Uniwersytetu Warszawskiego, ufundowane przez Fundację PKO Banku Polskiego.

 

Zgłoś projekt lokalny

Zanim zwrócisz się do Fundacji o pomoc zapoznaj się z "Poradnikiem dla potrzebujących". Jeśli nadal oczekujesz wsparcia od Fundacji PKO Banku Polskiego  sprawdź czy zgłaszany projekt nie jest na liście wykluczeń, a następnie wybierz odpowiedni formularz i wyślij go.

Dowiedz się więcej

Masz pytania ?

Jeśli masz jakieś pytania do Fundacji napisz.