TRANSAKCJE Z SERCEM

Klienci PKO Banku Polskiego chętnie angażują się w ważne inicjatywy społeczne, a to powód do dumy. Flagowym przykładem udanego mariażu dobroczynności i bankowości jest, wprowadzona na rynek w lutym 2013 roku, specjalna karta płatnicza affinity Inteligo Visa payWave „Dobro procentuje”, wydawana we współpracy z Fundacją PKO Banku Polskiego.

Karta to połączenie dobroczynności z nowoczesną technologią płatności zbliżeniowych. Robiąc codzienne zakupy, Klient wspiera jedną z czterech inicjatyw charytatywnych wybranych przy aktywacji karty. Projekty z obszarów: NADZIEJA (pomoc niepełnosprawnym kierowcom), EDUKACJA (opieka edukacyjno-wychowawcza obejmująca młodzież zagrożoną wykluczeniem), EKOLOGIA (ochrona polskich rzek) oraz ZDROWIE (Bankowa Akacja Honorowego Krwiodawstwa) mogą liczyć na regularne dotacje. Na rzecz takich inicjatyw PKO Bank Polski co trzy miesiące dzieli się zyskiem z każdej transakcji bezgotówkowej dokonanej przy użyciu karty charytatywnej. Korzystając z możliwości dotowania z użyciem karty dobroczynnej, w 2014 roku Bank przekazał dodatkowo ponad 888 tys. zł.

Najchętniej wspieranym obszarem jest ZDROWIE. To podstawa finansowania Bankowej Akcji Honorowego Krwiodawstwa (BAHK), która przyczynia się do ratowania ludzkiego życia. W 2014 roku, dzięki użytkownikom karty, na tę akcję przekazano 473 tys. zł. W całej Polsce w ramach BAHK krew oddało łącznie ponad 3 tys. osób, w tym 287 pracowników PKO Banku Polskiego i GKB. Dzięki  Krwiodawcom udało się zebrać blisko 1,4 tys. litrów krwi! To wynik ponad dwa razy lepszy niż w roku 2013.

Kolejnym obszarem chętnie wskazywanym przez Klientów jest EDUKACJA. W tym obszarze beneficjentem jest Stowarzyszenie SIEMACHA, które w 2014 roku, w ramach karty „Dobro procentuje” otrzymało dodatkowo ponad  116 tys. zł. SIEMACHA świadczy systemową pomoc dla dzieci i młodzieży. Stowarzyszenie prowadzi 30 specjalistycznych placówek pomocy społecznej (wsparcia dziennego, całodobowego, placówek terapeutycznych i sportowych). Aktualnie działa 9 placówek SIEMACHA Spot i 4 placówki w galeriach handlowych. Całodobową opiekę 100 dzieciom oferuje 8 ośrodków SIEMACHA Spot 24/7. Dziennie, na zajęcia prowadzone przez ok. 80 doświadczonych pedagogów, do placówek SIEMACHA Spot przychodzi nawet 1,5 tys. dzieci, gdzie jednocześnie przeprowadza się aż 1 tys. rozmów terapeutycznych miesięcznie (Krakowski Instytut Psychoterapii).

Kolejnym beneficjentem karty jest Stowarzyszenie Pomocy Niepełnosprawnym Kierowcom „SPiNKa”, które reprezentuje środowisko osób niepełnosprawnych i wspiera ich aktywizację zawodową i społeczną poprzez zwiększanie zakresu ich mobilności. Dzięki temu, że Klienci płacący kartą „Dobro procentuje” zadeklarowali pomoc w obszarze NADZIEJA, PKO Bank Polski mógł w 2014 roku dodatkowo przekazać tej organizacji kwotę blisko 173 tys. zł. Stowarzyszenie działa od 2006 r. tworząc spójny, profesjonalny i ogólnopolski system usług motoryzacyjnych dla społeczności osób niepełnosprawnych. Fundacja wspiera przygotowanie osób z dysfunkcjami ruchu do państwowych egzaminów na prawo jazdy, prowadzi jazdy doszkalające, dotuje kupno samochodów oraz adaptacje techniczne pojazdów. Do listopada 2014 roku do egzaminu na prawo jazdy podeszły 144 osoby, z czego 88% osiągnęło wynik pozytywny.

W obszarze EKOLOGIA, środki z karty charytatywnej trafiają do Stowarzyszenia Ekologiczno-Kulturalnego Klubu Gaja. W 2014 roku Klub Gaja otrzymał dodatkowo blisko 63 tys. zł wsparcia. Stowarzyszenie zostało założone w 1988 roku i jest jedną z największych i najstarszych polskich organizacji społecznych zajmujących się ochroną środowiska i prawami zwierząt. Misją Klubu Gaja jest działanie na rzecz ochrony środowiska naturalnego oraz ochrony zwierząt, a także promowanie działań i postaw proekologicznych. Fundacja PKO Banku Polskiego jest partnerem strategicznym programu „Zaadoptuj Rzekę”, którego celem jest wypracowanie trwałej zmiany społecznej: racjonalnego gospodarowania zasobami wodnymi i zwiększenia poczucia odpowiedzialności wśród społeczności lokalnych za rzeki i inne akweny w Polsce.

Dziękujemy za dotychczasowe zaangażowanie wszystkich osób korzystających z karty „Dobro procentuje”. Jednocześnie przypominamy, że w każdej sytuacji, kiedy dokonuje się transakcji bezgotówkowych kartą charytatywną, pomoc trafia do potrzebujących. Dzięki tej inicjatywie wszyscy widzą, jak DOBRO się pomnaża.