DOBRO PROCENTUJE

Dzielmy się magią świąt – Integracyjne Spotkania Mikołajkowe 2018

Święty Mikołaj nie istnieje? Nic z tych rzeczy! Mamy świadków, którzy spotkali się z nim na tegorocznych Integracyjnych Spotkaniach Mikołajkowych organizowanych przez Fundację PKO Banku Polskiego.

Integracyjne Spotkania Mikołajkowe są ogólnopolską akcją, którą Fundacja przygotowuje od lat. To dzięki niej magia świąt nie omija nikogo. Oczywiście muszą być słodycze, bal i prezenty oraz wyprawa do krainy świętego Mikołaja.

W tym roku zorganizowaliśmy 39 Integracyjnych Spotkań Mikołajkowych, m.in.: w Warszawie, Poznaniu, Krakowie, ale również w Gorzowie Wielkopolskim, Rybniku i Mysłowicach, łącznie w 24 miastach – mówi Małgorzata Głębicka, prezes Fundacji PKO Banku Polskiego. – Zapraszamy na nie około 1,5 tys. dzieci z placówek opiekuńczo-wychowawczych, stąd integracyjny charakter naszych spotkań.

W Integracyjnych Spotkaniach Mikołajkowych co roku uczestniczy w sumie ok. 7 tys. dzieci w wieku 3-12 lat. –  Jestem tutaj z dwójką dzieci, synem (10 l.) i córką (6 l.) – mówi Monika Nazar z PKO BP Finat. – To już nasz czwarty raz, więc musi być dobrze. Podoba się nam interaktywność spotkania i różnorodny scenariusz pełen niespodzianek. Co ciekawe, ozdoby wykonane na imprezie zdobią potem nasz wigilijny stół.

W akcji biorą udział również członkowie rodzin pracowników Banku. – Chcę pomagać dzieciom – mówi 12-letni Matylda, wolontariuszka, która jest bardzo zaangażowana w całe przedsięwzięcie. – Moja mama pracuje w Banku, więc pomyślałam, że skoro jest okazja, żeby zrobić coś dobrego dla innych, to czemu z niej nie skorzystać. Wcześniej uczestniczyłam w podobnych działaniach w szkole.

– Pokazujemy dzieciom, jak ważna jest nasza tradycja i historia – dodaje Małgorzata Głębicka. – Co roku na naszych spotkaniach możemy wspólnie zaśpiewać świąteczne piosenki, jak również dowiedzieć się o tradycji świąt w Polsce i nie tylko. W zeszłym roku zainicjowaliśmy obchody 100-lecia odzyskania niepodległości. Wtedy naszym prezentem był Miś Wojtek i jego historia przedstawiona w komiksie, zaś w tym roku pojawiła się nowa maskotka: Baśka Murmańska, której losy można poznać słuchając załączonego do świątecznej paczki audiobooka. Chcemy, aby dzięki takim bohaterom dzieci poznawały historię Polski i uczyły się patriotyzmu. Scenariusz imprezy przygotowany jest tak, aby przekazywał wartości, które są dla nas ważne

Ważne w ISM jest zaproszenie dzieci z ośrodków opiekuńczo-wychowawczych. – Już po raz kolejny zostaliśmy zaproszeni przez PKO Bank Polski na imprezę integracyjną – mówi Elżbieta Pogońska ze Stowarzyszenia Przyjaciół Dzieci. – Niektórzy z naszych podopiecznych w swoich rodzinnych domach nie mogą liczyć na prezenty i jest to dla nich jedyna szansa, żeby widzieć Mikołaja. Dla nas ważne jest to, aby nasze dzieci miały szansę poczuć świąteczny klimat, mieć okazję, by integrować się, bawić i przeżyć coś, o czym będą opowiadać.

Na początku zabawy dzieci dowiedziały się, że Święty Mikołaj został porwany. Domysłom nie było końca. Dziewczynki z Towarzystwa Przyjaciół Dzieci podejrzewały Grincha, który nigdy nie przepadał za Bożym Narodzeniem. Dziesięcioletnie: Kalinka, Laura i Maja z SPD rozpoczęły poszukiwania. Natomiast Nikoli najbardziej podobało się przedstawienie i taniec. O losy Świętego Mikołaja nie bała się ani przez chwilę. – Nie ma co się martwić. Mikołaj w końcu się odnajdzie. Przecież dobro zawsze zwycięża – stwierdziła.

Najlepszym podsumowanie akcji są chyba słowa Yuliyi Wyligały, koordynatora projektu. – Cieszy mnie, kiedy widzę wielką radość dzieci. Robimy to przecież dla nich. Ich szczęście jest dowodem na to, że nasza praca nie idzie na marne – mówi.

Piotr Dunaj

Zgłoś projekt lokalny

Zanim zwrócisz się do Fundacji o pomoc zapoznaj się z "Poradnikiem dla potrzebujących". Jeśli nadal oczekujesz wsparcia od Fundacji PKO Banku Polskiego  sprawdź czy zgłaszany projekt nie jest na liście wykluczeń, a następnie wybierz odpowiedni formularz i wyślij go.

Dowiedz się więcej

Masz pytania ?

Jeśli masz jakieś pytania do Fundacji napisz.