DOBRO PROCENTUJE

Dzień Ryby

28 lipca 2013r w ramach programu Zaadoptuj Rzekę na terenie Helu w bezpośrednim sąsiedztwie Stacji Morskiej Uniwersytetu Gdańskiego po raz kolejny odbył się Dzień Ryby.

Klub Gaja z tej okazji zorganizował happening mający na celu ukazanie problemu wymierania rodzimych gatunków ryb morza bałtyckiego. Na akcji pojawiło się około tysiąca osób, w tym Prezes Fundacji PKO Banku Polskiego Urszula Kontowska, Partner Strategiczny organizatora projektu.

Podczas Dni Ryby organizatorzy zadbali o wiele atrakcji co zaowocowało wysoką frekwencją. Uczestnicy brali udział w grach edukacyjnych zwracających uwagę na konieczność oszczędzania wody, która jest dobrem wyczerpywalnym. Mogli także puszczać latawce w kształcie ryb, zwiedzać otwarte tego dnia wspólnie przez Stację Morską Uniwersytetu Gdańskiego oraz Klubu Gaja wystawy pt.  „Zaadoptuj rzekę” i „Jakie rzeki takie morze” a także obejrzeć pokaz karmienia fok. Na zakończenie dwustuosobowy pochód w ramach happeningu „Wielki powrót łososia”, przemaszerował bulwarem do morza ze wstęgą symbolizującą rzekę i wszedł z nią do Bałtyku.

Całe to wydarzenie miało na celu ukazanie problemu czystości polskich rzek. Klub Gaja w ramach projektu Zaadoptuj rzekę  w przeciągu ostatnich 9 lat zaangażował w działania blisko 106 000 osób i doprowadził do zaadoptowania 670 rzek i akwenów w ponad 1050 miejscach w całym kraju. Działania te są prowadzone w celu przywrócenia środowiska naturalnego dla łososia – króla polskich rzek.

Projekt Zaadoptuj rzekę od ponad dwóch lat wspierają: Partner Merytoryczny - Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego oraz Partner Strategiczny - Fundacja PKO Banku Polskiego.

Program Zaadoptuj rzekę proponuje społecznościom lokalnym w całej Polsce, aby otaczały opieką czyli „adoptowały” rzeki, potoki, stawy, jeziora i źródła w swojej okolicy. Zaśmiecone i brudne akweny to realne problemy ekologiczne powodujące wymieranie gatunków polskich ryb. Ich adoptowanie – otaczanie opieką jest rzeczywistym działaniem na rzecz środowiska naturalnego na terenie naszego kraju, co zaowocuje lepszą kondycją ekologiczną akwenu Morza Bałtyckiego.

 

Zgłoś projekt lokalny

Zanim zwrócisz się do Fundacji o pomoc zapoznaj się z "Poradnikiem dla potrzebujących". Jeśli nadal oczekujesz wsparcia od Fundacji PKO Banku Polskiego  sprawdź czy zgłaszany projekt nie jest na liście wykluczeń, a następnie wybierz odpowiedni formularz i wyślij go.

Dowiedz się więcej

Masz pytania ?

Jeśli masz jakieś pytania do Fundacji napisz.