Foki, morświny i łososie, czyli Dzień Ryby z Klubem Gaja

Klub Gaja serdecznie zaprasza wszystkie osoby wypoczywające nad polskim morzem wraz z rodzinami, na obchody Dnia Ryby, w ramach programu Zaadoptuj rzekę, którego Partnerem Strategicznym jest Fundacja PKO Banku Polskiego. Wydarzenie odbędzie się 27 lipca 2014 r. (niedziela) w godzinach 11.00 – 15.00 na plaży i pomoście przed fokarium Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu i zakończy się przemarszem do Muzeum Rybołówstwa w Helu oraz wydarzeniem artystycznym z udziałem artystki Cecylii Malik.

Dzień Ryby to wydarzenie poświęcone ochronie zasobów Morza Bałtyckiego w szczególności ryb. Rozpocznie się karmieniem fok na terenie fokarium i otwarciem wystawy edukacyjnej „Zaadoptuj rzekę”, która prezentuje dobre praktyki w zakresie aktywnej edukacji ekologicznej na rzecz ochrony wód.

Podczas Dnia Ryby zapraszamy na stoiska edukacyjne Klubu Gaja i Fokarium Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu - gry i zabawy edukacyjne z atrakcyjnymi nagrodami m.in.: Kto tu mieszka, Wodne Koło Fortuny, Woda na Ziemi czy Dizajn z Łososiem czyli odbijanie wizerunku łososia na torbach; stoiska edukacyjne: rybne, morświnowe i focze, na których uczestnicy będą mogli pogłębić swoją wiedzę na temat tych zwierząt poprzez materiały edukacyjne, zajęcia, modele oraz konkursy z nagrodami.

O godzinie 15.00 z plaży przed fokarium wyruszy przemarsz do Muzeum Rybołówstwa w Helu,  który zakończy się happeningiem i spłynięciem Warkoczy dla rzek z wieży muzeum. Happening poprowadzi Jacek Bożek  z Klubu Gaja i krakowska artystka Cecylia Malik.

Program Zaadoptuj rzekę objęty jest Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego. Program dofinansowany jest ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Patronat: Minister Środowiska i Minister Edukacji Narodowej. Partner Strategiczny: Fundacja PKO Banku Polskiego. Partner Merytoryczny: Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego, Uniwersytet Gdański.