DOBRO PROCENTUJE

Fundacja PKO Banku Polskiego wynagradza osiągnięcia młodych programistów

Miło nam poinformować, że drużyna Uniwersytetu Warszawskiego zdobyła srebrny medal w Finałach XXXVIII Akademickich Mistrzostw Świata w Programowaniu Zespołowym zajmując piąte miejsce w tych zawodach. W skład drużyny wchodzili studenci Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki: Jarosław Błasiok, Tomasz Kociumaka i Jakub Oćwieja.

Mistrzostwa odbyły się w Jekaterynburgu w Rosji w dniach 22-26 czerwca 2014 r. 122 drużyny miały zmierzyć się z  dwunastoma specjalnymi zadaniami, których rozwiązaniem były programy komputerowe. W tym roku reprezentacja Uniwersytetu Warszawskiego wystąpiła w finałach konkursu już po raz dwudziesty i ponownie zaprezentowała bardzo wysoki poziom. W zeszłym roku Marcin Andrychowicz, Maciej Klimek i Tomasz Kociumaka zdobyli szóste miejsce, a w 2003, 2007 i 2012 reprezentacjom udało się wrócić ze złotem. W 2006 roku studenci Uniwersytetu Jagiellońskiego zajęli drugie miejsce.

Pierwsze miejsce w tym roku zajęła drużyna z Petersburskiego Uniwersytetu Państwowego, która rozwiązała 7 zadań. Złoty medal trafił także do ekip z Uniwersytetu Moskiewskiego (7 rozwiązanych zadań), Uniwersytetu Pekińskiego i National Taiwan University (po 6 rozwiązanych zadań). Srebro powędrowało do drużyny z Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Shanghai Jiao Tong, Uniwersytetu Tokijskiego i Uniwersytetu w Zagrzebiu, które rozwiązały po 5 zadań. Brązowym medalem zostały nagrodzone kolejne cztery drużyny z wyższych uczelni na całym świecie.

Akademickie Mistrzostwa Świata w Programowaniu Zespołowym (The ACM International Collegiate Programming Contest (ICPC)) to wielozadaniowy konkurs programistycznych oparty na współpracy w drużynie. W konkursie rywalizuje globalna sieć uniwersytetów organizujących zawody na poziomie krajowym wyłaniając z nich kandydatów do poziomu kontynentalnego i światowego. W eliminacjach edycji 2013/2014 wystartowało łącznie 32 043 studentów z 2286 uczelni z 94 krajów z 6 kontynentów. Projekt rozwija kreatywność, pracę grupową oraz innowacyjność w budowaniu programów komputerowych. Dzięki temu studenci mogą sprawdzić własną umiejętność pracy mierząc się z problemem pod presją.

Akademickie Mistrzostwa Świata w Programowaniu Zespołowym to najstarszy tak prestiżowy konkurs na świecie. Poprzedzają go mistrzostwa Polski i Europy. Trzyosobowa drużyna z Polski wzięła udział w Mistrzostwach Świata, po tym jak pod koniec października 2013 roku zajęła pierwsze miejsce w Akademickich Mistrzostwach Polski w Programowaniu Zespołowym (AMPPZ) odbywających się na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. Następnie, w listopadzie odbyły się Akademickie Mistrzostwa Europy Środkowej w Programowaniu Zespołowym, w których reprezentacja Uniwersytetu Warszawskiego zajęła 3 miejsce. Impreza zorganizowana na Wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, stanowiła jednocześnie eliminacje do mistrzostw na poziomie globalnym. W Krakowie konkurowały ze sobą 72 drużyny z Chorwacji, Czech, Polski, Słowacji, Słowenii i Węgier.

PKO Bank Polski jest sponsorem głównym imprezy, zaś Fundacja PKO Banku Polskiego od 2011 finansuje stypendia dla najlepszych polskich drużyn programistycznych zajmujących punktowane miejsca w Mistrzostwach Polski, Europy i Świata. Fundacja PKO Banku Polskiego jest mecenasem konkursu od początku projektu.

 

Zgłoś projekt lokalny

Zanim zwrócisz się do Fundacji o pomoc zapoznaj się z "Poradnikiem dla potrzebujących". Jeśli nadal oczekujesz wsparcia od Fundacji PKO Banku Polskiego  sprawdź czy zgłaszany projekt nie jest na liście wykluczeń, a następnie wybierz odpowiedni formularz i wyślij go.

Dowiedz się więcej

Masz pytania ?

Jeśli masz jakieś pytania do Fundacji napisz.