II edycja nagrody im. Jana Rodowicza "ANODY"

7 marca 2013 roku, w 90. rocznicę urodzin Jana Rodowicza „Anody” odbyła się gala rozdania nagrody jego imienia. Fundacje PKO Banku Polskiego jest partnerem strategicznym konkursu.

W uroczystościach wzięli udział Prezes PKO Banku Polskiego Zbigniew Jagiełło oraz Prezes Fundacji Urszula Kontowska. Członkowie Kapituły wybrali laureatów w dwóch kategoriach:

• „wyjątkowy czyn”
  • „całokształt dokonań i postawę życiową stanowiącą wzór
    do naśladowania dla młodych pokoleń”.

Nagroda im. Jana Rodowicza „Anody” to honorowe odznaczenie dla „Powstańców czasu pokoju” – ludzi, którzy nie muszą walczyć z bronią w ręku w obronie podstawowych wartości ważnych dla Polski, lecz mogą je urzeczywistniać we własnym środowisku.

W kategorii „wyjątkowy czyn” laureatami zostali mieszkańcy wsi Chałupki, w nagrodę w ich imieniu odebrała sołtys Anna Kwiecień. Chałupki to wieś w której jest zaledwie 14 domów. 3 marca 2012 r. wieczorem w bezpośrednim sąsiedztwie tej wsi zderzyły się czołowo dwa pociągi pasażerskie. W wyniku wypadku zginęło 16 osób, a blisko 100 zostało rannych. Mieszkańcy wsi Chałupek dotarli na miejsce katastrofy jako pierwsi, zanim zjawiły się wyspecjalizowane służby. W odruchu solidarności z rodzinami osób, które zginęły
w katastrofie kolejowej mieszkańcy Chałupek zebrali pieniądze i postawili  pomnik upamiętniający wydarzenia z dnia 3 marca 2012 roku.

Laureatką w kategorii „całokształt dokonań i postawę życiową stanowiącą wzór do naśladowania dla młodych pokoleń” została Natalia Syniavska-Krzyżanowska. Urodzona w polskiej rodzinie w Raszkowie, wiosce położonej w separatystycznej Republice Naddniestrzańskiej, części Mołdawii odizolowanej od Europy. W wiosce większość mieszkańców ma pochodzenie polskie. Od 2006 r. jest Prezesem Stowarzyszenia Kultury Polskiej „Jasna Góra” w Tiraspolu. Od lat w bardzo trudnych warunkach administracyjno-politycznych działa na rzecz ochrony polskiego ducha i kultury na obczyźnie. Po wielu latach udało się jej zorganizować pierwsze akcje nastawione na uratowanie kultury polskiej w Tiraspolu, rozpoczął się remont cmentarza polskiego z przełomu XVII/XVIII w., stworzono Wielokulturowy Dom Polski, przygotowano obóz wakacyjny dla dzieci w Polsce, warsztaty języka polskiego czy wydano albumu o Polakach w Naddniestrzu.