Inauguracja 9. edycji Zaadoptuj rzekę Klubu Gaja w Katowicach.

21 marca 2013 roku w Katowicach w ramach Światowego Dnia Wody Klub Gaja inaugurował 9. edycję ogólnopolskiego programu Zaadoptuj Rzekę podczas, którego zachęcali Polaków między innymi do opieki nad rzekami i innymi akwenami, do lokalnych inicjatyw na rzecz ochrony wód i kultury oszczędzania wody.

Program Zaadoptuj Rzekę pomaga odkrywać dziedzictwo przyrodnicze, kulturowe i społeczne polskich rzek. Jednocześnie została zorganizowana konferencja prasowa z udziałem : Fundacji PKO Banku Polskiego Pani prezes Urszuli Kontowskiej, Urzędu Miasta Katowice Pana Marcina Krupy, Uniwersytetu Śląskiego dr hab. prof. UŚ Mirosław Nakonieczny i Katowickich Wodociągów S.A w Katowicach Pana Andrzej Gut.

W Katowicach nad Rawą – kanałem wodnym, który pozostał po nieistniejącej już rzece, Klub Gaja zorganizował happening „Kolejka po wodę” aby zwrócić uwagę na niedobór wody w kraju i czystość polskich rzek. Happening poprzedziła gra miejska poświęcona rzece Rawie przygotowana dla katowickich szkół. Odbyła się także wystawa na temat programu Klubu Gaja o ochronie zagrożonych gatunków ryb „Ryby mają głos!”.

Fudacja PKO Banku Polskiego przy współpracy z Klubem Gaja od 2 lat realizuje program edukacji ekologicznej – Zaadoptuj Rzekę. Wspólnie proponują społecznościom lokalnym w całej Polsce, aby otaczały opieką czyli „adoptowały” rzeki, potoki, stawy, jeziora i źródła w swojej okolicy. Zaśmiecone, brudne akweny to realne problemy ekologiczne. Podjęcie się ich adopcji (otoczenie opieką) jest rzeczywistym działaniem na rzecz środowiska. Sprzątanie zaśmieconych brzegów zbiorników, monitorowanie jakości ich wód,  obserwacja roślin i zwierząt wokół nich, podejmowanie na ich rzecz współpracy to skuteczne inicjatywy realizowane w kilkuset miejscach w całym kraju. W latach 2005 – 2012 dzięki programowi Klubu Gaja, w Polsce zaadoptowano 551 rzek i akwenów w 917 miejscach. Inicjatywy dla rzek podjęło ponad 80 000 osób.