Polska wersja - KHAN Academy

Fundacja Edukacja dla Przyszłości ( http://www.edukacjaprzyszlosci.pl/ ) – Partner Strategiczny w dziedzinie EDUKACJA Fundacji PKO Banku Polskiego - wspiera polski system edukacyjny poprzez udostępnienie nowoczesnej i bezpłatnej platformy edukacyjnej dzieciom, młodzieży, studentom oraz osobom dorosłym.

Bazą są materiały udostępnione przez KHAN Academy, amerykańską organizację non-profit zapewniającą swobodny dostęp do światowej klasy edukacji na całym świecie. Wystarczy dostęp do komputera i Internetu. Program obejmuje wiedzę z zakresu matematyki i jej zastosowania, finansów, mikro- i makroekonomii, biologii, chemii, fizyki, kosmologii i astronomii, informatyki, zdrowia i medycyny, historii, historii sztuki, muzyki czy filozofii. Uczeń, który chce skorzystać z systemu, wyszukuje interesujący go temat i ogląda wybrane 5-cio/10-cio minutowe wideowykłady. Dostępnych jest 4200 filmów, w tym 1200 w polskiej wersji językowej, a liczba ta wciąż rośnie. Wykłady mogą stanowić bazę do poszerzania materiału szkolnego i zdobywania wiedzy dla ambitnych. Ponadto, platforma służy pomocą uczniom, którzy potrzebują więcej czasu na opanowanie materiałów – to idealna alternatywa dla korepetycji. Wiedzę zgromadzoną podczas elektronicznej lekcji można już dziś sprawdzić wykonując ćwiczenia na stronie: https://pl-pl.khanacademy.org/ lub pracadomowa24.pl/khanacademy, a specjalny panel pokaże postępy w nauce. Kolejną zaletą platformy jest fakt, że wszystkie wykłady dostępne są także w oryginalnej, angielskiej wersji językowej. Daje to możliwość nie tylko osłuchania się z wymową, ale także zgromadzenia własnego słownika języka angielskiego używanego w danej dziedzinie (nieocenione narzędzie w przygotowaniach do wyjazdu typu Erasmus). Strona internetowa może również być inspiracją dla nauczycieli chcących wyjść na przeciw oczekiwaniom nowego "skomputeryzowanego" pokolenia. Otworzenie strony w języku polskim w tak szybkim czasie nie byłoby możliwe gdyby nie inicjatywa Prezesa Fundacji Edukacja dla Przyszłości, dyrektora Centrum Fizyki Teoretycznej Państwowej Akademii Nauki dr hab. Lecha Mankiewicza. Gdyby nie jego determinacja, trudno byłoby mówić o postawieniu tak odważnego kroku w dziedzinie e-learningu w Polsce. Nieocenione okazało się również zaangażowanie wolontariuszy odpowiedzialnych za tłumaczenie treści filmów jak i całej platformy. Nagrań z polskim dubbingiem i napisami wciąż przybywa, a strona ciągle się rozwija. Determinacja została doceniona: polska wersja Khan Academy zajmuje drugie miejsce pod względem liczby przetłumaczonych filmów na świecie. Prace tłumaczeniowe ruszyły po przyłączeniu się do projektu Fundacji PKO Banku Polskiego. A efekty są imponujące, biorąc pod uwagę fakt, iż prace rozpoczęły się zaledwie w styczniu tego roku. Fundacja dofinansowuje jedynie część projektu – uruchomienie polskiej wersji językowej projektu w zakresie: arytmetyki, algebry, geometrii, trygonometrii, analizy matematycznej, zastosowania matematyki, makroekonomii i finansów. Do objęcia są pozostałe tematy, które czekają na sponsorów.

Głównymi celami Fundacji Edukacja dla Przyszłości jest nie tylko tłumaczenie materiałów Khan Academy, ale również tworzenie własnych materiałów, propagowanie Khan Academy wśród nauczycieli i uczniów oraz szkolenie nauczycieli z korzystania z platformy. Zapraszamy wszystkich do korzystania z polskiej strony Khan Academy https://pl-pl.khanacademy.org/.