DOBRO PROCENTUJE

Konkurs „Sprzączki i guziki z orzełkiem ze rdzy…”

Konkurs „Sprzączki i guziki z orzełkiem ze rdzy…” skierowany jest do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Celem jest przywracanie pamięci o ofiarach Zbrodni Katyńskiej. Zadanie konkursowe polega na stworzeniu strony z albumu poświęconej konkretnej ofierze Zbrodni Katyńskiej.

Osoby biorące udział w konkursie opracowują koncepcję plastyczną pracy oraz wyszukują informacje o wybranym przez siebie bohaterze. Uczniowie poznają sylwetki zamordowanych, dowiadują się o ich życiu prywatnym, dokonaniach, sukcesach i roli jaką pełnili w życiu publicznym niepodległej Polski.

W czterech edycjach konkursu nagrodą dla laureatów i ich opiekunów były wyjazdy edukacyjne do miejsc związanych z martyrologią Polaków na Kresach. Wspólnie odwiedzaliśmy Polskie Cmentarze Wojenne w Katyniu, Miednoje, Charkowie i Bykowni. W 2014 roku z powodu napiętej sytuacji politycznej wyjazd na Wschód okazał się niemożliwy. Laureaci konkursu wyjechali do Włoch, by odwiedzić miejsca związane z  walkami II Korpusu Polskiego, w którym służyli  żołnierze ocaleni z obozów i łagrów w ZSRR. W 2015 r. nagrodą był wyjazd edukacyjny szlakiem walk 1. Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka (m.in. przez Niemcy, Holandię, Francję, Belgię).

Laureaci tegorocznej siódmej edycji konkursu wezmą udział w wyjeździe edukacyjnym śladami białoruskiej listy katyńskiej, którego trasa przebiegać będzie przez Białoruś oraz Litwę.

Współfundatorem  wyjazdów edukacyjnych jest Fundacja PKO Banku Polskiego.

Wyniki tegorocznej edycji konkursu znaleźć można na stronie www.pamiec.pl/sprzaczki

VIII edycja konkursu zostanie ogłoszona wiosną 2017 r.

Zgłoś projekt lokalny

Zanim zwrócisz się do Fundacji o pomoc zapoznaj się z "Poradnikiem dla potrzebujących". Jeśli nadal oczekujesz wsparcia od Fundacji PKO Banku Polskiego  sprawdź czy zgłaszany projekt nie jest na liście wykluczeń, a następnie wybierz odpowiedni formularz i wyślij go.

Dowiedz się więcej

Masz pytania ?

Jeśli masz jakieś pytania do Fundacji napisz.