DOBRO PROCENTUJE

Krynickie laury dla Fundacji Niepodległości

Z radością informujemy, że podczas gali z okazji XXV Forum Ekonomicznego w Krynicy Fundacja Niepodległości – partner strategiczny Fundacji PKO Banku Polskiego - uzyskała tytuł Organizacji Pozarządowej roku 2014. Otrzymanie tak prestiżowej nagrody Fundacja Niepodległości zawdzięcza swojej niezwykłej aktywności na polu utrwalania i promocji polskiej dziedzictwa historyczno-kulturowego. Cieszymy się razem z laureatami nagrody, gratulujemy i życzymy utrzymania tak wysokich standardów działania w przyszłości.

Fundacja Niepodległości powstała w 2004 roku w Lublinie z inicjatywy byłych działaczy Niezależnego Zrzeszenia Studentów, zmagających się w latach 80-tych z władzami PRL. Celem statutowym omawianej organizacji jest podejmowanie działań mających na celu zachowanie i upowszechnianie dziedzictwa historycznego i kulturowego Polski. Szczególny nacisk w tym zakresie kładziony jest na kwestie związane z kulturą i historią Lubelszczyzny i Kresów Wschodnich. W konsekwencji zasięg terytorialny działań Fundacji przekracza współczesne granice Polski, czego najlepszym wyrazem jest dbałość o porządkowanie polskich cmentarzy i konserwację zabytków na terenie Zachodniej Ukrainy m.in. w Krzemieńcu i Drohobyczu. Ponadto nasz partner wydatnie dba o utrwalanie pamięci historycznej poprzez wydawanie kwartalnika pt. „Kwarta”, jak również przy wykorzystaniu efektownych środków przekazu, takich jak rekonstrukcje historyczne, filmy, płyty i koncerty rockowe o wydźwięku patriotycznym. Bodaj najbardziej spektakularną akcją podjętą w ostatnich czasie przez Fundację było wydanie płyty „Panny wyklęte” opowiadającej historie Żołnierzy Wyklętych według narracji ich żon, matek i towarzyszek broni oraz w aranżacji muzycznej zespołu Maleo Reggae Rockers. Fundacja Niepodległości (…) Wydobywa z cienia wydarzenia i ludzi, którzy podjęli działania, by Polska stała się krajem wolnym i niepodległym. Zachowuje relacje, dokumenty oraz zdjęcia świadków i uczestników ważnych historycznych wydarzeń. (…) Angażuje się w duże ogólnopolskie projekty lub lokalne działania – przypomniał Prezes Fundacji Dariusz Omieczyński odbierając wspomnianą nagrodę.

Fundacja PKO Banku Polskiego współpracuje z Fundacją Niepodległości od 2014 roku. Owocem tej kooperacji są konkretne działania w obszarach KULTURA i TRADYCJA. W ubiegłym roku w ramach obszaru KULTURA Fundacja PKO Banku Polskiego wsparła finansowo projekt mający na celu uporządkowanie polskich i ukraińskich cmentarzy na Lubelszczyźnie. Natomiast w bieżącym roku w ramach obszaru TRADYCJA sfinansowaliśmy II wydanie książki pt. „Emigrant” – wywiadu ze Zbigniewem S. Siemaszko, wybitnym publicystą, pisarzem i historykiem, przedstawicielem polskiej emigracji wojennej w Wielkiej Brytanii.

Maciej Pawłowski, Centrum Administracji, PKO Bank Polski

Zgłoś projekt lokalny

Zanim zwrócisz się do Fundacji o pomoc zapoznaj się z "Poradnikiem dla potrzebujących". Jeśli nadal oczekujesz wsparcia od Fundacji PKO Banku Polskiego  sprawdź czy zgłaszany projekt nie jest na liście wykluczeń, a następnie wybierz odpowiedni formularz i wyślij go.

Dowiedz się więcej

Masz pytania ?

Jeśli masz jakieś pytania do Fundacji napisz.