DOBRO PROCENTUJE

Mistrzowie w programowaniu zespołowym

21 stycznia 2016 roku o godz. 14:00 odbyła się uroczystość wręczenia stypendiów Rektora Uniwersytetu Warszawskiego ufundowanych przez Fundację PKO Banku Polskiego dla pierwszych pięciu najlepszych drużyn w Akademickich Mistrzostwach Polski w Programowaniu Zespołowym.

Następnie, wręczono stypendia Rektora UW, także ufundowane przez Fundację, dla trzech drużyn reprezentujących polskie uczelnie (Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Wrocławski oraz Uniwersytet Jagielloński), które awansowały do Finałów Akademickich Mistrzostw Świata w Programowaniu Zespołowym ACM ICPC 2016.

Wydarzeniu towarzyszyło wydanie książki „W poszukiwaniu wyzwań 2 – Zadania z Akademickich Mistrzostw Polski w Programowaniu Zespołowym 2011-2014”. Jak pisze Zbigniew Jagiełło Prezes Zarządu PKO Banku Polskiego w przedmowie do tej publikacji: „Mistrzostwa wyłaniają najlepszych młodych informatyków na świecie w swoim pokoleniu. Reprezentowane przez nich wiedza i umiejętności są niezwykle pożądanie w świecie zdominowanym przez nowoczesne technologie. Wybitnych specjalistów od programowania zespołowego cechować bowiem musi zarówno zdolność precyzyjnej analizy postawionego problemu, umiejętność zaprojektowania efektywnego rozwiązania oraz jego implementacji, jak również – last but not least – zdolność do twórczej pracy zespołowej. Najlepsi uczestnicy zawodów w programowaniu mają te umiejętności opanowane na poziomie najwyższej klasy profesjonalistów”.

Programowanie zespołowe pozwala sprawdzić nie tylko swoją wiedzę i umiejętności potrzebne w pracy programisty. Zadania konkursowe polegają na opracowaniu metody szybkiego przetwarzania danych w celu obliczenia pożądanych wyników. Aby odnieść sukces w zawodach, od programistów wymaga się zdolności precyzyjnej analizy zadań algorytmicznych, sprawności w programowaniu, znajomości środowisk programistycznych i umiejętności ich kompilowania, znajomości technik projektowania algorytmów, oraz umiejętności pracy zespołowej.

Finały Akademickich Mistrzostw Świata odbędą się w Tajlandii w maju 2016. Polskę reprezentować będzie łącznie 9 zdolnych programistów: z Uniwersytetu Warszawskiego: Wojciech Nadara, Marcin Smulewicz, Marek Sokołowski; z Uniwersytetu Wrocławskiego: Bartłomiej Dudek, Maciej Dulęba oraz Mateusz Gołębiowski; a także Szymon Łukasz, Krzysztof Maziarz i Michał Zając z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Zgłoś projekt lokalny

Zanim zwrócisz się do Fundacji o pomoc zapoznaj się z "Poradnikiem dla potrzebujących". Jeśli nadal oczekujesz wsparcia od Fundacji PKO Banku Polskiego  sprawdź czy zgłaszany projekt nie jest na liście wykluczeń, a następnie wybierz odpowiedni formularz i wyślij go.

Dowiedz się więcej

Masz pytania ?

Jeśli masz jakieś pytania do Fundacji napisz.