DOBRO PROCENTUJE

Nasze paczki z upominkami trafiły do młodzieży z ponad setki domów dziecka

Celem akcji charytatywnej „Paczka dla nastolatka” było wsparcie wychowanków domów dziecka - powyżej 12 roku życia. To grupa trochę zapomniana. Częściej pamiętamy o słodyczach i zabawkach dla najmłodszych, a młodzież to przecież grupa o ogromnych potrzebach. Dlatego dziękuję wszystkim pracownikom naszego Banku, którzy chcieli obdarować młodych ludzi oraz tym, którzy zaangażowali się w realizację pomysłu.

Akcja charytatywna „Paczka dla nastolatka” zmobilizowała pracowników wszystkich regionów do sprawienia radości wychowankom domów dziecka. Zbieraliśmy kosmetyki i środki higieny osobistej. Do pomocy w zbiórce, pakowania oraz dostarczenia prezentów zgłosiło się blisko 200 wolontariuszy!

 

Radość bankowych Mikołajów

Akcja charytatywna „Paczka dla nastolatka”, do której zaprosiła wszystkich pracowników Fundacja PKO Banku Polskiego, trwała od 13 do 14 grudnia. Upominki przekazywali pracownicy z całej Polski, a do działania włączyły się także niektóre agencje. Do koszy ustawianych w oddziałach, siedzibach ROD-ów czy na poszczególnych piętrach Centrali trafiały m.in. żele do kąpieli, balsamy do ciała, szampony, cienie do powiek, lakiery do paznokci, błyszczyki do ust, maszynki i pianki do golenia oraz perfumy. Do organizacji zbiórki, pakowania oraz dostarczenia upominków do domów dziecka zgłosiło się blisko 200 bankowych wolontariuszy.

Z informacji, które udało się zebrać od zespołów marketingu lokalnego (wiele oddziałów w całej Polsce samodzielnie – bez rejestracji w akcji - przeprowadziło zbiórkę upominków i obdarowało nimi lokalne domy dziecka) wynika, że mogliśmy sprawić radość wychowankom około 120 placówek opiekuńczo-wychowawczych. Przesłano blisko 200 maili, w których informowaliście o przebiegu akcji oraz ponad 250 zdjęć (najnowsza galeria obok), na których uwiecznione zostały roześmiane twarze bankowych Mikołajów – pokazuje, że pomaganie cieszy nie tylko obdarowanych, ale także darczyńców. - Takie inicjatywy dodatkowo integrują pracowników – zauważa Walerian Gaj, dyrektor Oddziału 1 we Włodawie. Przebieg akcji, a także radość młodych ludzi i ich opiekunów podczas przekazywania upominków utrwaliło na zdjęciach ponad 70 oddziałów, 20 jednostek organizacyjnych oraz Centrala.

Razem możemy więcej

Młodzież z ponad 30 domów dziecka i placówek wychowawczo-opiekuńczych m.in. w Lublinie, Firleju, Łopuszce Małej, Krośnie, Chełmie, Przemyślu, Włodawie, Zwierzyńcu, Zamościu, Rzeszowie, Kraśniku, Jarosławiu, Biłgoraju, Puławach i Lesku otrzymała upominki dzięki hojności pracowników ROD w Lublinie i około 65 oddziałów regionu. Wręczyli oni nastolatkom kosmetyki i środki higieny osobistej o wartości ponad 23 tys. zł.

ROD w Łodzi wspólnie z oddziałami w Łasku, Rawie Mazowieckiej, Zduńskiej Woli, Koluszkach, Aleksandrowie Łódzkim i całą wiązką częstochowską zebrał 332 sztuki upominków, które zostały przekazane  wychowankom trzech łódzkich domów dziecka. Poza tym łódzka „Szóstka” oraz placówki w Zgierzu, Radomsku, Żyrardowie, Garwolinie, Koluszkach i Aleksandrowie Łódzkim przygotowały upominki dla lokalnych placówek opiekuńczo-wychowawczych.

Według Justyny Mielczarek z Zespołu Marketingu Lokalnego w Gdańsku  - do akcji włączyli się pracownicy ROD, jednostek specjalistycznych, większości oddziałów oraz kilku agencji. Obdarowanych zostało ponad 20 domów dziecka i placówek opiekuńczo-wychowawczych m.in. w Tczewie, Lęborku, Trójmieście, Polanowie, Fromborku, Przewłoce, Ustce, Elblągu Lubawie, Kościerzynie, Morągu, Kartuzach, Malborku, Człuchowie, Starogardzie Gdańskim. Oddziały 1 i 2 w Ostródzie zebrały podczas akcji 1200 zł. - Za tę kwotę kupiliśmy upominki dla dzieci z Domu Dziecka w Szymonowie. Kiedy pojechaliśmy wręczać paczki przyjęto nas bardzo serdecznie. Wizyta wywarła na nas tak duże wrażenie, że postanowiliśmy nawiązać bliższe  relacje z wychowankami i wspierać ich nie tylko w okresie Świąt Bożego Narodzenia. – relacjonowała Joanna Kulig, dyrektor ostródzkiej „Jedynki”.

W akcji uczestniczyli także pracownicy jednostek mieszczących się w Katowicach przy ul. Damrota (m.in. ROD, Centrum Operacji) oraz oddziałów w Kędzierzynie-Koźlu,  Sosnowcu, Mysłowicach, Mikołowie, Tychach i Bielsku-Białej. Upominki przekazane zostały m.in. do Domu Dziecka Stanica w Katowicach, Domów Dziecka w Kędzierzynie-Koźlu, w Mikołowie, Orzeszu, Łaziskach Górnych, Bielsku-Białej, Sosnowcu, Centrum Opiekuńczo – Wychowawczego „Nadzieja” w Mysłowicach.

Wiele „Paczek dla nastolatka” powstało także w regionie krakowskim.  Przygotowali je pracownicy ROD oraz oddziałów, m.in. z Krakowa, Chrzanowa, Trzebini, Krzeszowic,  Limanowej, Mszany Dolnej, Nowego Targu, Myślenic, Dobczyc, Zakopanego, Szczawnicy oraz Rabki Zdrój. Zebrane prezenty trafiły do nastolatków m.in. ze Specjalnego Ośrodku Szkolno-Wychowawczego w Nowym Targu, Parafialnego Zespołu Caritas Pomocy dzieciom „MAXIMILIANUM”.  – Cieszymy się, że dzięki tym drobnym upominkom pojawiły się uśmiechy na twarzach obdarowywanych nastolatków – napisała Renata Dębska dyrektor Oddziału 1 w Krakowie o wspólnej zbiórce w jej i w placówkach wspieranych (8, 21 i 32). - Radość dzieci, którą zobaczyliśmy podczas wręczania prezentów była bezcenna - wtórował jej Daniel Sewielski, dyrektor Oddziału 1 w Nowym Targu

Otwarte serca

ROD Poznań wraz z 5 oddziałami zebrał ok. 650 sztuk kosmetyków, które przekazane zostały do Domów Dziecka nr 1,2,3 w Poznaniu, domu opieki prowadzonego przez siostry Serafitki oraz do Domu Dziecka w Kórniku–Bninie. - To fantastyczny pomysł, aby zainteresować się tą grupą wiekową! – z entuzjazmem o akcji pisała Magdalena Maciecka, dyrektor Oddziału 1 w Świebodzinie.

Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza „Dom pod Platanami” w Szczecinie, Dom Dziecka w Cybince oraz placówki opiekuńcze na terenie Słubic, Kostrzynia, Rzepina, Myślibórza otrzymały dla swoich podopiecznych ponad 300 sztuk różnego rodzaju kosmetyków. Wszystko dzięki pracownikom ROD w Szczecinie i kilku oddziałów regionu.

ROD w Warszawie wspólnie z kilkoma oddziałami m.in. 1, 8 i 18 zebrał blisko 200 sztuk upominków o szacunkowej wartości 2,3 tys. zł. Paczki zostały przekazane potrzebującej młodzieży z powiatu wołomińskiego.

Zgromadzone przez pracowników ROD we Wrocławiu oraz regionalnych oddziałów trafiły do młodzieży z domów dziecka w Wałbrzychu, Kaczorowie, Głogowie, Oławie, Brzegu, Legnicy, Strzegowie, Grodkowie oraz do MOPS we Wrocławiu.

1700 sztuk kosmetyków o wartości ponad 23 tys. zł zebrali pracownicy Centrali. W akcję angażowały się nawet niewielkie jednostki. - Jesteśmy małym biurem, ale serca mamy otwarte na potrzebujących – napisała Katarzyna Nowak z Biura Zarządzania Jakością Danych w COD. Zebrane upominki sprawiły radość młodzieży z 9 placówek wychowawczych m.in. w Warszawie, Otwocku i Siennicy.

Ponad 1300 zł wyniosła wartość kosmetyków przekazanych Domom Dziecka nr 1 i nr 2 w Białymstoku, które zebrali pracownicy ROD i kilku oddziałów.

W regionie bydgoskim w akcji „Paczka dla nastolatka” wzięło udział 15 oddziałów, ROD, Makroregion, CRK i Departament Prawny. Zebranych zostało 356 sztuk upominków. Większość paczek przekazano do Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych w Bydgoszczy.  Dodatkowo 9 oddziałów samodzielnie obdarowało placówki działające na ich terenie.

Wiele oddziałów naszego Banku od lat wspiera placówki opiekuńczo-wychowawcze zlokalizowane w sąsiedztwie. Dzięki akcji „Paczka dla nastolatka” kolejne z nich miały okazję nawiązać taki kontakt, a wielu pracowników sprawdzić, jaką przyjemności może sprawić pomaganie innym.

Lidia Sosnowska

Zgłoś projekt lokalny

Zanim zwrócisz się do Fundacji o pomoc zapoznaj się z "Poradnikiem dla potrzebujących". Jeśli nadal oczekujesz wsparcia od Fundacji PKO Banku Polskiego  sprawdź czy zgłaszany projekt nie jest na liście wykluczeń, a następnie wybierz odpowiedni formularz i wyślij go.

Dowiedz się więcej

Masz pytania ?

Jeśli masz jakieś pytania do Fundacji napisz.