OTWARCIE NOWEGO PLACU ZABAW W ZABRZU

19 marca był ważnym dniem dla Stowarzyszenia FENIX – naszego Partnera Lokalnego dotowanego w roku 2014 w obszarze SPORT. Tego dnia Stowarzyszenie obchodziło 5 urodziny oraz 3 lata działalności świetlicy na ulicy Kalinowej 9 w Zabrzu. Z tej okazji odbyło się także uroczyste oddanie do użytku nowego placu zabaw.

Stowarzyszenie zostało zarejestrowane w marcu 2010 roku z inicjatywy człowieka wrażliwego na problemy społeczne – Prezesa Mieczysława Rabija. To on dostrzegł potrzeby lokalnej młodzieży zagrożonej wykluczeniem społecznym i wyszedł im naprzeciw. Nie chcąc, by młodzi ludzie sięgali po różnego rodzaju używki i swój wolny czas spędzali bezproduktywnie na ulicach, postanowił otworzyć świetlicę w 27 tysięcznej dzielnicy Zaborze w Zabrzu. Za sprawą jego starań, w projekt udało się zaangażować kilku sponsorów, a także Urząd Miasta. Dzięki temu około 70 podopiecznych może codziennie korzystać ze świetlicy. To miejsce, w którym można nie tylko spokojnie odrobić pracę domową, czy pobawić się, ale także wziąć udział w różnorodnych warsztatach: przez edukacyjne i filmowe, na sportowych i tanecznych kończąc. Zajęcia prowadzone przez zaangażowanych wolontariuszy cieszą się wielką popularnością wśród dzieci i młodzieży w wieku 6-16 lat.

Kolejnym krokiem w rozwoju Stowarzyszenia FENIX było rozpoczęcie prac nad budową miejsca rekreacji. Cieszymy się, że PKO Bank Polski ma swój udział w tym przedsięwzięciu. Zwycięzcy Drużynowej Ligii Biegowej 2014 wskazali instytucję, której nasza Fundacja udzieliła wsparcia. Nowoczesny plac zabaw jest codziennie odwiedzany przez wiele dzieci z dzielnicy. Ponieważ w okolicy brakowało miejsca, gdzie dzieci mogłyby spożytkować pokłady energii, wszyscy z dumą i radością obserwują kolejne osiągnięcie FENIXa. Mieczysław Rabij na tym nie poprzestaje; już planuje przystosowanie obiektów Stowarzyszenia do potrzeb osób niepełnosprawnych, a także poszerzenie oferty warsztatów o zajęcia ogrodnicze.

Stowarzyszenie FENIX z Zabrza od lat współpracuje z Fundacją oraz PKO Bankiem Polskim. Jednym ze wspólnie realizowanych projektów był "Niezwykły Świat Ceramiki" – współpraca w zakresie organizacji zajęć ceramicznych. Ponadto, podopieczni Stowarzyszenia co rok biorą udział w Integracyjnych Spotkaniach Mikołajkowych organizowanych przez Fundację.

Mamy nadzieję, że wymierne wyniki naszej współpracy zainspirują kolejne organizacje do włączenia się w projekt Stowarzyszenie FENIX i pozwolą na realizację nowych inicjatyw.”