DOBRO PROCENTUJE

Otwarcie plenerowej wystawy Gemilut chasadim

23 października 2012 r. na Placu Grzybowskim w Warszawie odbyła się ceremonia otwarcia wystawy plenerowej „Gemilut chasadim: Żydzi, dobroczynność, Warszawa”.

Wystawa zorganizowana została z okazji przypadającej w tym roku setnej rocznicy powstania Towarzystwa Pomocy dla Sierot pod kierownictwem Janusza Korczaka. Poświęcona jest historii działalności charytatywnej warszawskich środowisk żydowskich od czasu oświecenia po kres II Rzeczpospolitej. Hasłem przewodnim wystawy są hebrajskie słowa „gemilut chasadim” – „czynienie dobra”. Na dwudziestu planszach przedstawiono sposoby realizowania jednej z najważniejszych wartości judaizmu jaką jest dobroczynność oraz wkład żydowskich filantropów w rozwój stolicy. Oglądając eksponowane archiwalia (fotografie, dokumenty, materiały prasowe) poznajemy sylwetki filantropów (m.in. rodziny Kronenbergów, Hipolita Wawelberga czy Stanisława Rotwanda) oraz historie placówek dobroczynnych (m.in. Szpitala Starozakonnych na Czystem, Szpitala dla Dzieci Baumanów i Bersonów czy Domu Dziecka przy ul. Wolskiej). Kuratorami wystawy oraz autorami tekstów są wybitni polscy historycy pod kierownictwem prof. Daniela Grynberga i prof. Elżbiety Mazur. Realizatorem wystawy jest Fundacja im. prof. Mojżesza Schorra, która powstała w 2003 r. Celem fundacji jest promowanie i kontynuowanie idei edukacyjnych swojego patrona, żyjącego w latach 1873-1941, rabina, historyka, nauczyciela, działacza społecznego, senatora. Wystawę, której jednym z mecenasów jest Fundacja PKO Banku Polskiego, będzie można oglądać do 19 listopada br.

 

Zgłoś projekt lokalny

Zanim zwrócisz się do Fundacji o pomoc zapoznaj się z "Poradnikiem dla potrzebujących". Jeśli nadal oczekujesz wsparcia od Fundacji PKO Banku Polskiego  sprawdź czy zgłaszany projekt nie jest na liście wykluczeń, a następnie wybierz odpowiedni formularz i wyślij go.

Dowiedz się więcej

Masz pytania ?

Jeśli masz jakieś pytania do Fundacji napisz.