Otwarcie Sali Chorągwianej

2 maja 2013 roku w dniu Flagi Rzeczpospolitej Prezydent Rzeczpospolitej Bronisław Komorowski otworzył zaaranżowaną na nowo w Pałacu Prezydenckim Salę Chorągwianą, gdzie prezentowane są repliki historycznych chorągwi polskich od Grunwaldu do „Solidarności” oraz kopie Konstytucji 3 Maja i Konstytucji dla Europy Wojciecha Jastrzębowskiego. Zarówno eksponowane chorągwie, jak i teksty Konstytucji tworzą wyjątkową narrację o dziejach polskiej państwowości, z którymi Polacy często się utożsamiają.

Fundacja PKO Banku Polskiego uczestniczyła w projekcie Kancelarii Prezydenta RP wykonania replik chorągwi wojskowych oraz sztandarów opowiadającym o historii Polski. Zadaniem Fundacji było udzielenie wsparcia finansowego Muzeum Pałacu w Wilanowie, przy rekonstrukcji trwającej 18 miesięcy Chorągwi Wojskowej Jana III Sobieskiego.

Oryginał Chorągwi jest eksponowany w Wilanowie.

Wśród prezentowanych eksponatów w Sali Chorągwianej Kancelarii Prezydenta RP znajdują się repliki chorągwi wojskowych i sztandarów:
• Chorągiew Wielka Królestwa Polskiego z okresu bitwy pod Grunwaldem- Fundator Orange Polska;
• Chorągiew Rzeczypospolitej Obojga Narodów z czasów Jagiellońskich- Fundator Fundacja PZU;
• Chorągiew Wojskowa z herbem Jana III Sobieskiego- Fundator Fundacja PKO Banku Polskiego;
• Chorągiew manifestacyjna z Powstania Listopadowego z 1831 roku- Fundator Kancelaria Prezydenta RP;
• Sztandar Pierwszej Brygady Legionów Polskich z 1915 roku - Fundator Kancelaria Prezydenta RP;
• Flaga „Solidarności” - Fundator Kancelaria Prezydenta RP.

Ponadto zwiedzający mogą tam obejrzeć dwie zabytkowe kopie polskiego piśmiennictwa:

• Konstytucji 3 Maja;
• Konstytucji dla Europy Wojciecha Jastrzębowskiego z 1831 r.

Obecna w Sali Chorągwianej symbolika zmusza do refleksji nad dziejami narodu polskiego. Każdy z eksponatów warto odczytać na nowo, umieścić go w kontekście współczesnego świata. Wystawa mówi o wartościach, z których jako Polacy jesteśmy dumni.