DOBRO PROCENTUJE

PKO Bank Polski finalistą konkursu „Strażnik Pamięci”

PKO Bank Polski był tegorocznym finalistą konkursu o tytuł „Strażnika Pamięci” w kategorii „Mecenas”. Wieloletnie zaangażowanie Banku w projekty utrwalające tożsamość narodową i pielęgnujące pamięć historyczną zostały docenione.

Kapituła konkursu nominowała Bank za promocję dziedzictwa historycznego oraz współpracę Banku z licznymi instytucjami kultury. Ponadto, jury zwróciło uwagę na nietypową, a dzięki temu mecenatowi cieszącą się coraz większą popularnością promocję historii przez sport. Bank od lat wspiera wydarzenia sportowe odwołujące się do tradycji historycznej o zasięgu ogólnopolskim, odbywające się w rocznicę ważnych wydarzeń: uchwalenia Konstytucji 3 maja, wybuch Powstania Warszawskiego oraz odzyskania niepodległości Polski w 1918 roku.

Od momentu powołania Fundacji PKO Banku Polskiego w lipcu 2010 roku, kultywowanie polskiej tradycji narodowej kontynuowane jest w szeregu dalszych projektów. Przykładem może być konkurs katyński dla młodzieży, „Sprzączki i guziki z orzełkiem ze rdzy…”, upamiętniający ofiary reżimu stalinowskiego, który odbywa się dzięki wsparciu finansowemu PKO Banku Polskiego. Ponadto nauczyciele historii skupieni wokół Muzeum Józefa Piłsudskiego, dzięki inicjatywie Banku, powołali Klub Nauczyciela Historii i w ten sposób wpływają na kształtowanie postaw obywatelskich. Ważnymi projektami z obszaru TRADYCJA są także Akademia Nowoczesnego Patriotyzmu, dedykowana młodzieży licealnej w całej Polsce, zainicjowana przez Klub Jagielloński z Krakowa oraz Fundacja Wspólnota Pokoleń, która otacza opieką często anonimowych architektów polskiej demokracji. Te projekty od momentu powstania mają silnego mecenasa. Co więcej, Fundacja jest partnerem dwóch nagród upamiętniających losy bohaterów – wspólnie z Muzeum Powstania Warszawskiego czczona jest pamięć bohatera Powstania Warszawskiego – Jana Rodowicza Anody, a w porozumieniu z Fundacją Macte Animo poszukuje się współczesnych naśladowców Macieja Frankiewicza – człowieka Solidarności.

W kategorii "Twórca" zwyciężył Dariusz Malejonek (wraz z "Pannami Wyklętymi") za projekty muzyczne "Panny Wyklęte" i "Panny Wygnane" vol. 1 i 2.  wydane nakładem Fundacji Niepodległości. Fundacja ta, dwukrotnie korzystała z pomocy Fundacji PKO Banku Polskiego, m.in. przy porządkowaniu cmentarzy wojskowych na Ukrainie. Fakt, że nasi Partnerzy otrzymują nagrody i wyróżnienia w licznych konkursach napawa nas dumą. Jak powiedział Paweł Lisiecki, redaktor naczelny tygodnika „Do Rzeczy”: „Kultywowanie pamięci o dziejach własnego państwa i narodu jest naszym obowiązkiem”.

Konkurs o tytuł „Strażnika Pamięci” jest inicjatywą tygodnika „Do Rzeczy”. Jego celem jest uhonorowanie osób i instytucji, które pielęgnują polską historię i materialnie wspierają projekty umacniające pamięć historyczną. Tytuł „Strażnika Pamięci” jest przyznawany w trzech kategoriach: twórca, instytucja, mecenas.

Zgłoś projekt lokalny

Zanim zwrócisz się do Fundacji o pomoc zapoznaj się z "Poradnikiem dla potrzebujących". Jeśli nadal oczekujesz wsparcia od Fundacji PKO Banku Polskiego  sprawdź czy zgłaszany projekt nie jest na liście wykluczeń, a następnie wybierz odpowiedni formularz i wyślij go.

Dowiedz się więcej

Masz pytania ?

Jeśli masz jakieś pytania do Fundacji napisz.