DOBRO PROCENTUJE

Podczas tegorocznej BAHK zebraliśmy blisko 830 l krwi!

Bankowa Akcja Honorowego Krwiodawstwa odwiedziła w tym roku 14 miast. W 24 zbiórkach wzięło udział ponad 2000 osób. Fundacja PKO Banku Polskiego, organizator akcji, dziękuje wszystkim krwiodawcom, którzy dołączyli do BAHK!

Krew jest niezbędna w leczeniu wielu chorób, nie można jej niczym zastąpić podczas operacji czy ratowania życia ofiar wypadków. Rocznie w Polsce dokonuje się około 2 mln transfuzji. Dlatego Fundacja PKO Banku Polskiego od 2009 roku – z inicjatywy pracowników banku - organizuje zbiórki krwi w miastach praktycznie całej Polski.

Partnerem Bankowej Akcji Honorowego Krwiodawstwa jest Narodowe Centrum Krwi, a lokalnie wspierają je Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

- Każda kropla krwi jest bezcenna w ratowaniu ludzkiego życia. Cieszy mnie, że w naszych akcjach uczestniczy tak wielu mieszkańców miast, w których organizujemy zbiórki. Zawsze też możemy liczyć na naszych bankowych krwiodawców. Bardzo wszystkim dziękujemy – mówi Małgorzata Głębicka, prezes Fundacji PKO Banku Polskiego. Przypomina, że zbieranie krwi to nie jest jedyny cel akcji. Nie mniej ważne jest popularyzowanie krwiodawstwa i przełamywanie barier powstrzymujących wiele osób przed oddawaniem krwi. 

Wielka satysfakcja

Tych, którzy decydują się oddać krew łączy przekonanie, że to najprostszy i jednocześnie najbardziej skuteczny sposób pomagania.  Szczepan Oksiutowicz, pracownik PKO Banku Polskiego  jest krwiodawcą od 5 lat, od momentu, kiedy uzmysłowił sobie, że w tak prosty i łatwy sposób może uratować komuś życie. - To wielka satysfakcja – przekonuje.

- Robię to dla innych, ale też dla siebie – wyjaśnia z kolei Natalia Krzewska-Buńkowska z Białegostoku, która jest dawcą od 7 lat. Dodaje, że ma bardzo rzadką grupę krwi i zdaje sobie sprawę, jak jest cenna.

A Emilia Buchert z Gdyni, pracująca w PKO Banku Polskim uważa, że to najprostszy sposób na pomaganie. – A do tego nie boli i nic nie kosztuje – zapewnia. Co jeszcze motywuje uczestników naszych akcji do oddawania krwi? - Dzisiaj ja pomagam komuś, ale może być tak, że to ja będę potrzebował takiego wsparcia – dodaje Adam Jaszczak z Łodzi, który o akcji dowiedział się od żony,  która pracuje w PKO Banku Polskim i także w niej uczestniczyła. A Karolina Kozłowska-Kawycz z PKO Ubezpieczenia, spółki należącej do Grupy Kapitałowej banku dodaje: Cieszę się, że mój pracodawca podejmuje działania w obszarze społecznej odpowiedzialności biznesu i ja mogę w nich uczestniczyć.

Doktor Teresa Wygnańska-Klucz z RCKiK w WarszawieBankową Akcję Honorowego Krwiodawstwa wspiera od kilku lat. Dlaczego zachęca do oddawania krwi? Przede wszystkim, bo warto pomagać, a świadomość tego co się zrobiło dla innych jest nobilitująca. Jej zadaniem korzyścią dla samych krwiodawców jest to, że zwykle są zdrowsi i bardziej odporni na choroby.

 

Ponad 2000 krwiodawców

W tym roku nasze akcje (w sumie odbyły się 24) rozpoczęły się w czerwcu i trwały do końca października. Dołączyło do nas 2005 osób. Bankowa Akcja Honorowego Krwiodawstwa odwiedziła Białystok (185,85 l), Bydgoszcz (79,65 l), Trójmiasto - Gdańsk i Gdynia (42,30 l), Kielce (37,80 l)Kraków  (36,9 l), Lublin  (36,20 l), Łódź (8,1 l), Mońki (49, 5 l), Poznań (58,5 l), Szczecin  (43,2 l), Warszawę  (109,35 l),  Wrocław (99 l), Wysokie Mazowieckie  (40,95 l). Łącznie dzięki ofiarności dawców zebraliśmy blisko 827,3 litra krwi.

W dotychczasowych edycjach Bankowej Akcji Honorowego Krwiodawstwa (od 2009 roku) wzięło udział blisko 13,2 tys. osób. Łącznie przekazaliśmy potrzebującym ponad 6,3 tys. litrów tego bezcennego leku.

Fundacja PKO Banku Polskiego dziękuje wszystkim zaangażowanym w BAHK krwiodawcom!

Każdy, kto chciałby zostać krwiodawcą  na portalu Bankomania znajdzie wiele przydatnych informacji i odpowiedzi m.in. na pytania, jak przygotować się do oddawania krwi i kto może zostać dawcą. Warto też odwiedzić profil BAHK na Facebooku, który ma ponad 94,5 tys. fanów!

Lidia Sosnowska

Zgłoś projekt lokalny

Zanim zwrócisz się do Fundacji o pomoc zapoznaj się z "Poradnikiem dla potrzebujących". Jeśli nadal oczekujesz wsparcia od Fundacji PKO Banku Polskiego  sprawdź czy zgłaszany projekt nie jest na liście wykluczeń, a następnie wybierz odpowiedni formularz i wyślij go.

Dowiedz się więcej

Masz pytania ?

Jeśli masz jakieś pytania do Fundacji napisz.