DOBRO PROCENTUJE

Polski Pianista w Fabryce Fortepianów

Koncertujący pianiści codziennie spędzają wiele godzin na doskonaleniu swoich umiejętności i pogłębianie interpretacji utworów muzycznych, ale nieczęsto mają okazję w pełni poznać instrument, na którym grają. A przecież dogłębne zrozumienie wszystkich zależności wpływających na powstawanie dźwięku jest kluczem do uzyskania jego pięknych barw. Właśnie dlatego wizyta w fabryce legendarnych fortepianów Steinwaya w Hamburgu była dla mnie tak pouczająca i inspirująca. Możliwość zobaczenia na własne oczy całego procesu powstawania najdoskonalszych instrumentów jest doświadczeniem bezcennym, które z pewnością wpływa na wykonawstwo niejednego pianisty. Na moje już wpłynęło!

W Hamburgu zrozumiałem, dlaczego fortepiany Steinwaya są tak doskonałe. Zobaczyłem bowiem z jaką starannością i czułością dba się w fabryce o specjalnie wyselekcjonowane drewno - budulec grającej obudowy instrumentu. Grającej obudowy? Tak, okazało się bowiem, że stanowi ona nie tylko element formy fortepianu Steinwaya, ale i w znacznym stopniu odpowiada za jego dźwięk. Dowiedziałem się nawet, że o wyborze przymocowanych do nóżek kółek decyduje ich ewentualny wpływ na brzmienie. Obserwowanie misternej pracy mistrzów nad każdym elementem fortepianu było dla mnie fascynujące, tym bardziej, że o ich zadaniach z pasją opowiadał jeden z przedstawicieli marki Anton Wilhelm, a także towarzyszący mi wybitny stroiciel Jarosław Bednarski.

Cieszę się z tej niesamowitej podróży w głąb fortepianów Steinwaya. Odkrycie sekretów legendarnej marki jest dla pianisty przywilejem, a szczegółowe poznanie działania fortepianu - wielką wartością.

autor: Aleksander Dębicz

Zgłoś projekt lokalny

Zanim zwrócisz się do Fundacji o pomoc zapoznaj się z "Poradnikiem dla potrzebujących". Jeśli nadal oczekujesz wsparcia od Fundacji PKO Banku Polskiego  sprawdź czy zgłaszany projekt nie jest na liście wykluczeń, a następnie wybierz odpowiedni formularz i wyślij go.

Dowiedz się więcej

Masz pytania ?

Jeśli masz jakieś pytania do Fundacji napisz.