DOBRO PROCENTUJE

Ponad 400 l krwi zebrała w czerwcu Bankowa Akcja Honorowego Krwiodawstwa

Zakończył się I etap tegorocznej Bankowej Akcji Honorowego Krwiodawstwa. Podczas 11 zbiórek w 9 miastach pozyskaliśmy ponad 412 l krwi. Od 2009 roku przekazaliśmy prawie 5,5 tys. l krwi potrzebującym.

Bydgoszcz, Białystok, Gdańsk, Kraków, Lublin, Poznań, Szczecin, Warszawa i Wrocław znalazły się na trasie czerwcowej Bankowej Akcji Honorowego Krwiodawstwa. Rozpoczęła ona już 9 edycję akcji zainicjowanej przez pracowników PKO Banku Polskiego. W tym roku zebraliśmy już ponad 412 l krwi dzięki blisko 1000 osób, które do nas dołączyły.

Dziękujemy wszystkim dawcom!

Jednak celem organizowanej przez Fundację PKO Banku Polskiego BAHK jest nie tylko zbiórka krwi, ale także podniesienie wiedzy na temat krwiodawstwa i krwiolecznictwa oraz pozyskiwanie nowych dawców. Lek. med. Teresa Wygnańska- Klucz z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie, podkreśla, że akcje krwiodawstwa szczególnie potrzebne są latem, kiedy spada podaż krwi ze względu na nasilenie alergii oraz wakacyjne podróże Polaków po całym świecie. Często nawet dłuższy tranzyt uniemożliwia oddanie krwi przez miesiąc, a pobyt w krajach, gdzie panuje malaria – to nawet roczna przerwa. Teresa Wygnańska- Klucz zaznacza jednak, że w Warszawie zapotrzebowanie na krew jest ogromne przez cały rok ze względu na ulokowanie w stolicy wielu szpitali i klinik. Uważa, ze dzielenie się krwią przynosi korzyść także samym krwiodawcom, przede wszystkim dlatego, że świadomość tego co się zrobiło dla innych jest nobilitująca. Poza tym krwiodawcy zwykle są zdrowsi i bardziej odporni na choroby. Warto też pamiętać o tym, że - dziś ja pomagam, ale jutro mogę tej pomocy potrzebować.

Do udziału w BAHK nie trzeba przekonywać pracowników PKO Banku Polskiego. Piotr Jagiełło oddaje krew już kilkanaście lat. Od czasu, kiedy pracuje w PKO Banku Polskim, zawsze uczestniczy w BAHK. - Świetna sprawa, nie muszę nigdzie jeździć - mówi. Jego zdaniem, jeśli ktoś może być dawcą krwi, powinien spróbować ją oddać, bo warto poczuć tę wielką satysfakcję, że zrobiło się coś naprawdę dobrego. Szczepan Oksiutowicz jest krwiodawcą od 5 lat, od kiedy uzmysłowił sobie, że w tak prosty i łatwy sposób może uratować komuś życie, to dla niego wielka satysfakcja. Od 7 lat honorowym krwiodawcą jest Katarzyna Nekresz. -  Ten pierwszy raz, to była chęć pomocy synkowi koleżanki. Okazało się, że to zabieg tak niewielki, jak pobranie krwi, a satysfakcja - ogromna. Postanowiłam dołączyć do siostry, która już wcześniej została honorowym krwiodawcą - wspomina.  Arkadiusz Pastwa pierwszy raz oddał krew na zorganizowanej akcji w szkole średniej. - Wtedy zależało mi po prostu na wolnym dniu. Później zacząłem zdobywać wiedzę na temat krwiodawstwa. Dowiedziałem się, że mam bardzo pożądaną krew 0Rh-. Choroba wujka kolegi, dla którego oddałem krew zmobilizowała mnie do regularnego dzielenia się krwią. Chętnie korzystam z możliwości, jaką jest zbiórka w Centrali Banku w Warszawie, bo blisko i wygodnie - wyjaśnia.

Podczas ubiegłorocznej BAHK od czerwca do października odwiedziliśmy 17 miast w całej Polsce, gdzie zorganizowaliśmy 24 akcje. Dzięki blisko 1,9 tys. krwiodawców, którzy do nas dołączyli w 2016 roku zebraliśmy ponad 850 litrów krwi!

We wszystkich naszych dotychczasowych 8 edycjach Bankowej Akcji Honorowego Krwiodawstwa wzięło udział ponad 12,1 tysiąca osób. Łącznie przekazano potrzebującym ponad 5,5 tysięcy litrów tego bezcennego leku.

Partnerem akcji  jest Narodowe Centrum Krwi, a lokalnie - Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

Jak przygotować się do oddawania krwi i kto może zostać dawcą, możnaprzeczytać na Bankomanii. Zachęcamy także do śledzenia aktualności na stronie Fundacji PKO Banku Polskiego i profilu BAHK na Facebooku, który ma ponad 93 tys. fanów.

Kolejne zbiórki krwi planujemy w lipcu, sierpniu i wrześniu.

Lidia Sosnowska
ekspert PKO Banku Polskiego

oryginalny tekst pod linkiem: bankowa-akcja-honorowego-krwiodawstwa

Zgłoś projekt lokalny

Zanim zwrócisz się do Fundacji o pomoc zapoznaj się z "Poradnikiem dla potrzebujących". Jeśli nadal oczekujesz wsparcia od Fundacji PKO Banku Polskiego  sprawdź czy zgłaszany projekt nie jest na liście wykluczeń, a następnie wybierz odpowiedni formularz i wyślij go.

Dowiedz się więcej

Masz pytania ?

Jeśli masz jakieś pytania do Fundacji napisz.