DOBRO PROCENTUJE

Świat poznaje „Raport Witolda”

Zapiski rotmistrza Pileckiego z obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau to, obok raportów Jana Karskiego, unikalne świadectwo i źródło informacji na temat Holokaustu. „Witold’s Report from Auschwtiz” usłyszano w marcu br. na targach książki w Londynie, a w maju zabrzmi podczas konferencji w Brukseli. Być może „Raport Witolda” trafi też na Światową Listę Programu UNESCO Pamięć Świata. Wszystko to w ramach projektu „Rotmistrz Pilecki – Bohater Niezwyciężony” wspieranego przez Fundację PKO Banku Polskiego.

 

„Raport Witolda” to zapiski rotmistrza Witolda Pileckiego z 1945 roku dotyczące, m.in. zainicjowanego przez niego ruchu oporu w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau. Relacja ta była kierowana do zastępcy dowódcy Armii Krajowej generała Tadeusza Pełczyńskiego. Powstała, by upamiętnić działania obozowej konspiracji, ale przede wszystkim, by stać się świadectwem hitlerowskiego okrucieństwa.

Publikacja powstała w ramach realizowanego przez Fundację Gdzie projektu „Rotmistrz Pilecki – Bohater Niezwyciężony” wspieranego przez m.in. MON, MSZ oraz Fundację PKO Banku Polskiego.
Wydanie poprzedza przedmowa Prezydenta Rzeczypospolitej Andrzeja Dudy oraz córki rotmistrza – Zofii Pileckiej-Optułowicz.

Polska na światowej liście

Wydanie książkowe „Raportu Witolda” oraz audiobook, tłumaczone na język angielski,  były eksponowane w marcu (14-16 marca) na Londyńskich Targach Książki, a w maju zostaną zaprezentowane na konferencji w Brukseli. – Chcielibyśmy, aby „Raport” w wersji angielskiej  rozpoczął swój pochód przez świat – twierdzi Małgorzata Kupiszewska, koordynator i pomysłodawca projektu.

Celem organizatorów jest także doprowadzenie do wpisania „Raportu Witolda” na Krajową, a potem na Światową Listę Programu UNESCO Pamięć Świata. Znajduje się na niej 14 obiektów dziedzictwa dokumentacyjnego zgłoszonych przez Polskę, m.in.: Rękopisy Fryderyka Chopina, Tablice 21 Postulatów Gdańskich z Sierpnia 1980, Archiwum Komisji Edukacji Narodowej (KEN), Archiwum Biura Odbudowy Stolicy (BOS) czy Księga henrykowska.

Posłuchaj historii

Wydany w nakładzie 10 tys. egzemplarzy „Raport Witolda” nie trafi do księgarni, ale do bibliotek szkolnych, publicznych, szpitalnych, pedagogicznych czy więziennych. Dlaczego? – Taką formą kolportażu realizujemy testament rotmistrza Pileckiego, który w liście do generała Pełczyńskiego z 19 października 1945 r., czyli w czasie kiedy spisywał „Raport” we Włoszech, wyraźnie zaznaczył, że nie sprzedałby tych zapisków za żadne pieniądze – wyjaśnia Małgorzata Kupiszewska.

Każdy może w dowolnym momencie sięgnąć po „Raport” - audiobook dostępny jest na stronie. Głosu lektora – Tomasza Wysockiego wysłuchało już blisko 40 tys. osób.

Ewa Maciejewska
specjalista w PKO Banku Polskim

oryginalny tekst:

https://bankomania.pkobp.pl/bankopasje/odpowiedzialnosc-spoleczna/swiat-poznaje-raport-witolda/

Zgłoś projekt lokalny

Zanim zwrócisz się do Fundacji o pomoc zapoznaj się z "Poradnikiem dla potrzebujących". Jeśli nadal oczekujesz wsparcia od Fundacji PKO Banku Polskiego  sprawdź czy zgłaszany projekt nie jest na liście wykluczeń, a następnie wybierz odpowiedni formularz i wyślij go.

Dowiedz się więcej

Masz pytania ?

Jeśli masz jakieś pytania do Fundacji napisz.