DOBRO PROCENTUJE

500 “biegów dla...” w akcji charytatywnej Fundacji PKO Banku Polskiego

Jubileuszowa, 500. akcja charytatywna „biegnę dla…” odbędzie się podczas 45. Biegu Lechitów w Gnieźnie. Organizowane przez Fundację PKO Banku Polskiego akcje towarzyszą wszystkim biegom wspieranym przez PKO Bank Polski w całej Polsce. Dotąd na rzecz potrzebujących przekazano już ponad 6,5 mln zł.

Już 18 września w Gnieźnie zawodnicy startujący w 45. Biegu Lechitów będą mogli pomóc chorej nastolatce. 14-letnia Jagoda zachorowała na osteostarcomę (nowotwór kości) i wymaga specjalistycznego leczenia. Każdy uczestnik będzie mógł pobiec właśnie dla niej. Wystarczy, że do koszulki przypnie kartkę z napisem „biegnę dla Jagody” i dobiegnie z nią do mety. W zamian za zaangażowanie biegaczy, Fundacja PKO Banku Polskiego przekaże środki pieniężne na rzecz nastolatki. I tak to działa!

Od 10 lat

Akcja charytatywna „biegnę dla…” to oddolna inicjatywa pracowników PKO Banku Polskiego. Pierwszy raz odbyła się w 2012 roku podczas Poznań Maratonu. Wówczas pracownicy regionu poznańskiego banku zorganizowali się, aby pomóc Ani – córce kolegi. Kolejną zorganizowali pracownicy regionów warszawskiego i lubelskiego, by pomóc choremu Mateuszowi. Akcja odbyła się w czasie stołecznego Biegu Niepodległości. Kilka miesięcy później inicjatywa zyskała status ogólnopolski, a jej koordynacją zajęła się Fundacja PKO Banku Polskiego.

Dzięki realizowanym od 10 lat akcjom „biegnę dla…” Fundacja wsparła ponad 560 beneficjentów – zarówno dzieci, jak i dorosłych – kwotą ponad 6,5 mln zł. Łącznie wzięło w nich ponad 220 tys. biegaczy.

W całym kraju

W charytatywne akcje „biegnę dla…” od początku włączają się wolontariusze – pracownicy banku. Są dużym wsparciem w kwestiach organizacyjnych, a często to oni są inicjatorami działań na rzecz konkretnego beneficjenta.

Kiedy zgłosiła się do nas pani z pewnej fundacji, opowiadając o jej podopiecznym w niezwykle trudnej sytuacji, zastanawialiśmy się, co można zrobić. Chodziło o piętnastolatka cierpiącego na zespół Holta-Orama. Chłopiec urodził się z niedorozwojem kończyn górnych i problemami wielonarządowymi, i wymagał pilnej i kosztownej operacji. Po krótkim rozeznaniu i wparciu Fundacji PKO Banku Polskiego już mieliśmy pomysł – chłopiec zostanie beneficjentem akcji „biegnę dla... Kubusia” podczas tegorocznego PKO Półmaratonu Rzeszowskiego. I tak się stało. To była wspaniała akcja, dzięki której realne wsparcie trafiło do chłopca – mówi Dorota Wolan, dyrektor Oddziału 1 PKO Banku Polskiego w Dębicy.

Pomaganie przez bieganie

Akcja “biegnę dla…” jest elementem programu banku „PKO Biegajmy razem”, którego celem jest popularyzacja sportu oraz zdrowego trybu życia. Łączy bieganie z dobroczynnością i działalnością prospołeczną.

Wiele razy angażowałem się w działania charytatywne. Kiedy w ubiegłym roku zwrócili się do mnie opiekunowie chorego Michałka, potrzebującego środków na leczenie, wiedziałem, jak można pomóc. Chłopiec został beneficjentem akcji „biegnę dla…” Fundacji PKO Banku Polskiego podczas XXVII Ogólnopolskiego Biegu „Krzepkich” w Krzepicach. To było wsparcie dla chłopca, ale także angażująca rozrywka dla całej społeczności. Uczestnicy wydarzenia podkreślali, że to cudowna inicjatywa, w której pomaganie łączy się z rywalizacją sportową i dobrą zabawą dla kibiców. Co ważne, dzięki takim akcjom prowadzonym lokalnie, bank postrzegany jest jako ważna organizacja w życiu „małych ojczyzn”, która reaguje na potrzeby mieszkańców i na którą można liczyć nawet w trudnych sytuacjach – mówi Wojciech Droś z Oddziału 1 PKO Banku Polskiego w Krzepicach.

 

Ewa Maciejewska
specjalista w PKO Banku Polskim

Zgłoś projekt lokalny

Zanim zwrócisz się do Fundacji o pomoc zapoznaj się z "Poradnikiem dla potrzebujących". Jeśli nadal oczekujesz wsparcia od Fundacji PKO Banku Polskiego  sprawdź czy zgłaszany projekt nie jest na liście wykluczeń, a następnie wybierz odpowiedni formularz i wyślij go.

Dowiedz się więcej

Masz pytania ?

Jeśli masz jakieś pytania do Fundacji napisz.