DOBRO PROCENTUJE

Akcja „PKO Bohaterom” doceniona w mediach

Remonty mieszkań, zakupy żywności, mebli, sprzętów AGD czy zbiórki pieniędzy to tylko część działań, jakie podejmują pracownicy warszawskich oddziałów PKO Banku Polskiego na rzecz Powstańców Warszawskich. Za swoje zaangażowanie bankowi wolontariusze zostali docenieni przez TVP 3 organizatora akcji „Wawa Bohaterom”.

Podczas uroczystej gali w Teatrze Stanisławowskim w Łazienkach Królewskich, po raz pierwszy zostali uhonorowani ci, którzy pamiętają i otaczają opieką Powstańców Warszawskich. W tym gronie znaleźli się wolontariusze ze stołecznych oddziałów PKO Banku Polskiego. Projekt „Wawa Bohaterom” jest realizowany przez TVP 3, a działania pracowników banku prowadzone są pod hasłem „PKO Bohaterom”. – To wyróżnienie jest dla nas dużym zaskoczeniem. My po prostu staramy się pomagać osobom potrzebującym. Najbardziej cieszy nas fakt, że to się udaje. Gdy widzimy cel pomocy, określamy potrzeby, oceniamy możliwości i mobilizujemy się do pracy. Mamy poczucie, że można zrobić jeszcze więcej dla naszych bohaterów, dlatego nie spoczniemy i – w miarę naszych możliwości – będziemy kontynuować pomoc – mówiła podczas gali inicjatorka akcji Iwona Kowalewska-Wojtala, dyrektor 6 Oddziału PKO Banku Polskiego w Warszawie. Na uroczystości obecni byli także Powstańcy Warszawscy, m.in. 97-letni Janusz Walędzik pseudonim „Czarny” wraz z uczniami szkoły, w której kiedyś się uczył, której bronił w czasie wojny i opowiada o tym kolejnym pokoleniom uczących się tam dzieci.

Docenieni wolontariusze

Celem bankowej akcji „PKO Bohaterom” jest przypominanie o heroizmie Powstańców Warszawskich nie tylko przy okazji obchodów kolejnej rocznicy wybuchu powstania, lecz przez cały rok. Wszyscy są seniorami z poważnym bagażem doświadczeń, często z kłopotami zdrowotnymi a nierzadko żyjący w trudnych warunkach mieszkaniowych. Pomoc pracowników warszawskich oddziałów banku kierowana jest właśnie do nich. – Podczas wojny powstańcy narażali swoje życie dla przyszłych pokoleń, dla nas. To, co my możemy zrobić dla nich to tylko ułamek należnej im wdzięczności. Miło, że nasze zaangażowanie zostało docenione, ale największą dla nas radością jest pomoc bohaterom – mówi Marcin Curyło, dyrektor Oddziału 12 PKO Banku Polskiego w Warszawie.

Skromni bohaterowie

Bankowi wolontariusze remontują mieszkania – całe lub w część, zbierają środki na ich wyposażenie, zakup żywności czy sprzętów AGD. Za rozmach i kompleksowość tych działań pracownicy PKO Banku Polskiego zostali docenieni. – Pomoc Powstańcom Warszawskim jest dla nas wielką przyjemnością. To wyjątkowe osoby, które swoich działań w czasie Powstania Warszawskiego nie uważają za bohaterstwo, ale powinność i coś oczywistego. Podczas spotkań z nimi usłyszeliśmy wiele fascynujących wspomnień i opowieści. Jesteśmy zaszczyceni tym, że możemy pomagać tym wielkim i skromnym  bohaterom – mówi Grażyna Mac, dyrektor ds. sprzedaży Regionalnego Oddziału Detalicznego w Warszawie. 

Skuteczna akcja

Tylko w ciągu jednego roku ponad stu Powstańców Warszawskich otrzymało pomoc od pracowników banku w ramach akcji. Za realne wsparcie, zainteresowanie i poświęcony czas, w ubiegłym roku,  dziękował im nawet Zbigniew Ścibor-Rylski, prezes Związku Powstańców Warszawskich.

– Do akcji „PKO Bohaterom” włączyliśmy się z entuzjazmem i motywacją, bo to bardzo ważna sprawa. Cieszymy się, że jest nas wielu, dzięki czemu możemy zrobić więcej dla tych wyjątkowych ludzi – mówi Ewa Dębowska, dyrektor Oddziału 1 PKO Banku Polskiego w Piasecznie.

Bankowi wolontariusze zebrali środki, by pomóc 108 powstańcom. Organizowali zbiórki zarówno pieniędzy, jak i żywności. Zajmowali się zakupem i dostawą potrzebnych produktów. Własnoręcznie podjęli się remontu całego mieszkania pani Zofii Brączek, sanitariuszki z Powstania Warszawskiego o pseudonimie „Renia” i zajęli się wyposażeniem mieszkania Janusza Walędzika, pseudonim „Czarny”. Teraz, we współpracy z kolegami z Elbląga zaangażowali się w przystosowanie do potrzeb osoby niepełnosprawnej łazienki, która służyć ma pani Ludwice, uczestniczce Powstania Warszawskiego aktualnie mieszkającej w Elblągu. – Powstańcy to prawdziwi bohaterowie. Dlatego do akcji pomocy dla nich angażujemy nasze portfele, ręce i serca. Udział w tej akcji to dla nas wielka radość i unikalna okazja, aby i posłuchać niesamowitych,  autentycznych historii mówi Edyta Szymańska, dyrektor Oddziału 11 PKO Banku Polskiego w Warszawie.

Każdy może pomóc

– Akcja pomocy Powstańcom Warszawskim jest inicjatywą godną wielkiego uznania. To, że ta pomoc jest realna i na coraz większa skalę to zasługa zaangażowanych w nią osób, pracowników naszego banku, którzy kolejny raz potwierdzają, że są otwartymi, wrażliwi i doskonale zorganizowanymi ludźmi – mówi Marek Roszczyk, dyrektor Regionu Bankowości Detalicznej w Warszawie.

Wśród pracowników banku nie brakuje chętnych do pomocy Powstańcom Warszawskim, lecz nie tylko. – Wolontariusze PKO Banku Polskiego angażują się w naprawdę wiele akcji charytatywnych. Wśród nich są, m.in. te adresowane do kombatantów, dzieci i młodzieży z domów dziecka czy seniorów. Dzięki pomysłowości i wielkiemu zaangażowaniu naszych wolontariuszy każdy, kogo otaczają opieką może liczyć na realne i skuteczne wsparcie. Cieszę się, że te działania są doceniane i zauważane  medialnie – mówi Małgorzata Głębicka, prezes Fundacji PKO Banku Polskiego. Dzięki wsparciu Fundacji, akcja „PKO Bohaterom” ma większy rozmach. Ale nie tylko pracownicy banku, ich rodziny i znajomi mogą pomóc kombatantom z Powstania Warszawskiego. Każdy na ten cel może dokonać wpłaty na numer konta Fundacji PKO Banku Polskiego: 47 1020 1068 0000 1002 0172 3014. W tytule należy wpisać: PKO Bohaterom. Za wpłaty na konto, od klientów PKO Banku Polskiego, nie są pobierane opłaty.

Ewa Maciejewska

Zgłoś projekt lokalny

Zanim zwrócisz się do Fundacji o pomoc zapoznaj się z "Poradnikiem dla potrzebujących". Jeśli nadal oczekujesz wsparcia od Fundacji PKO Banku Polskiego  sprawdź czy zgłaszany projekt nie jest na liście wykluczeń, a następnie wybierz odpowiedni formularz i wyślij go.

Dowiedz się więcej

Masz pytania ?

Jeśli masz jakieś pytania do Fundacji napisz.