DOBRO PROCENTUJE

BAHK znów wyróżniona!

28 zbiórek krwi w 18 miastach Polski, do których dołączyło prawie 1,8 tys. osób – tak wyglądał kolejny rok działalności Bankowej Akcji Honorowego Krwiodawstwa. Ta inicjatywa pracowników PKO Banku Polskiego znów zyskała uznanie twórców raportu „Odpowiedzialny biznes w Polsce. Dobre praktyki”.

W najnowszej edycji publikacji Forum Odpowiedzialnego Biznesu wśród projektów w kategorii „zaangażowanie społeczne i rozwój społeczności lokalnej” wyróżniono właśnie wieloletnią działalność Bankowej Akcji Honorowego Krwiodawstwa BAHK. Dzięki niej udało się pozyskać dotąd w sumie 6,7 tys. litrów krwi.

Celem Bankowej Akcji Honorowego Krwiodawstwa od początku jest nie tylko zbiórka krwi, ale także uświadomienie, jak wielkie ma ona znaczenie dla ratowania ludzkiego zdrowia i życia oraz przekonanie, że jest to bezpieczny i prosty sposób, aby pomagać innym. BAHK co roku odwiedza kilkanaście polskich miast, m.in. Białystok, Bydgoszcz, Gdańsk, Kalisz, Kraków, Lublin, Łódź, Poznań, Rzeszów czy Warszawę.

Krwi nie można wyprodukować ani niczym zastąpić. Pomimo olbrzymiego postępu medycyny i biotechnologii, jedynym jej źródłem jest człowiek. Tymczasem ponad połowa dorosłych Polaków uważa, że krew można wyprodukować w laboratorium... Stąd tak istotne są kampanie promujące ideę krwiodawstwa. Możliwość oddania krwi połączona z rzetelnymi informacjami ma szansę zwiększyć liczbę dawców. Zapotrzebowanie na krew stale rośnie, niestety liczba krwiodawców pozostaje na stałym poziomie od wielu lat. Dlatego w Polsce istnieje ryzyko, że krwi dla pacjentów jej wymagających może być zbyt mało.

Początki BAHK sięgają 2009 r. Wtedy zainicjowana przez pracowników PKO Banku Polskiego zbiórka krwi połączona została z kampanią informacyjną. Chętni mogli oddać krew w „krwiobusach”, czyli mobilnych ambulatoriach oraz stacjonarnie w Regionalnych Centrach Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Sukces akcji zaowocował kolejnymi edycjami, organizowanymi co roku.

Dawcą może być każda osoba pomiędzy 18. a 65. rokiem życia, która waży nie mniej niż 50 kg. Jednorazowo można oddać 450 ml krwi. Po wypełnieniu kwestionariusza i przeprowadzeniu wstępnych badań, lekarz przeprowadza z potencjalnym dawcą wywiad medyczny. Jeśli zostaną wykluczone przeciwwskazania, po uzupełnieniu płynów w organizmie, można przystąpić do pobierania krwi. Trwa ono zazwyczaj ok. 10 minut, po czym zalecany jest krótki odpoczynek i posiłek regeneracyjny. Cała procedura zajmuje zazwyczaj mniej niż godzinę i jest w pełni bezpieczna. Przerwy pomiędzy kolejnymi pobraniami powinny trwać minimum 8 tygodni w przypadku mężczyzn i 12 tygodni w przypadku kobiet.

Partnerem BAHK jest Narodowe Centrum Krwi oraz lokalnie Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Hasło Bankowej Akcji Honorowego Krwiodawstwa brzmi Moja krew, Twoje życie…

Opracował Mateusz Patyczkowski

Zgłoś projekt lokalny

Zanim zwrócisz się do Fundacji o pomoc zapoznaj się z "Poradnikiem dla potrzebujących". Jeśli nadal oczekujesz wsparcia od Fundacji PKO Banku Polskiego  sprawdź czy zgłaszany projekt nie jest na liście wykluczeń, a następnie wybierz odpowiedni formularz i wyślij go.

Dowiedz się więcej

Masz pytania ?

Jeśli masz jakieś pytania do Fundacji napisz.