DOBRO PROCENTUJE

DAŁ POLSCE WOLNOŚĆ, GRANICE, MOC I SZACUNEK – KONKURS EDUKACYJNY MUZEUM JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO W SULEJÓWKU

W okresie od 24 października 2014 do 15 kwietnia 2015 r. Klub Nauczyciela Historii przy Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, we współpracy z Fundacją PKO Banku Polskiego, przeprowadził konkurs edukacyjny pn. „Dał Polsce wolność, granice, moc i szacunek”. Konkurs był adresowany do nauczycieli i uczniów ze szkół podstawowych oraz gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, a jego głównym celem było promowanie wiedzy o Marszałku Józefie Piłsudskim przy wykorzystaniu nowoczesnych narzędzi informatycznych.

Czas realizacji konkursu nie został wybrany przypadkowo. Jest to bowiem okres dzielący 100 rocznicę powstania Legionów Polskich (27.08.2014) i 80 rocznicę śmierci Marszałka (12.05.1935). Natomiast tytuł konkursu stanowi cytat z przemówienia prezydenta Ignacego Mościckiego, wygłoszonego podczas pogrzebu Józefa Piłsudskiego. W ramach konkursu wyróżniono 2 kategorie uczestników: (1) szkoły podstawowe oraz (2) gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne.

Zadaniem konkursowym dla szkół podstawowych było zaprojektowanie i zrealizowanie projektu szkolnego dotyczącego postaci Marszałka Piłsudskiego w kontekście tytułowego cytatu. Do rywalizacji stanęli uczniowie i nauczyciele z 17 „podstawówek”. Zwyciężył projekt pn. „Otwarty na świat, otwarty na Polskę” realizowany przez społeczność SP nr 21 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Białymstoku. Uczniowie pod opieką p. Cecylii Leonik nawiązali współpracę z partnerami społecznymi m.in. z Oddziałem Białostockim Związku Piłsudczyków. Wśród licznych działań wymienić należy m.in. przeprowadzenie lekcji interdyscyplinarnej w oparciu o tekst piosenki „Nie masz nad żołnierza dzielniejszego człeka”, zapoznanie uczniów z grą dotyczącą historii Legionów czy też stworzenie w przestrzeni miejskiej wystawy z okazji 80 rocznicy śmierci Marszałka.

Z kolei gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne miały za zadanie zaprojektowanie i zrealizowanie akcji społecznej dotyczącej postaci Józefa Piłsudskiego. W tej kategorii udział wzięli uczniowie i nauczyciele z 10 gimnazjów, 3 liceów ogólnokształcących i 3 zespołów szkół. Wygrali uczniowie Zespołu Szkół im. C.K. Norwida w Nowym Mieście Lubawskim pod opieką p. Eweliny Dąbrowskiej. Nastolatkowie zorganizowali fascynujący spektakl na terenie boiska szkolnego opowiadający o pojawieniu się Józefa Piłsudskiego we współczesności i jego pouczającej rozmowie z młodymi dresiarzami. Widownię dla spektaklu stanowili przechodnie zachęceni przez młodzież rozdającą gazetki wyjaśniające całe wydarzenie.

Fundacja od 2013 roku wspiera Muzeum w realizacji zadań z zakresu konsolidacji uczniów i nauczycieli historii wokół pamięci wybitnego przywódcy Marszałka Józefa Piłsudskiego. Przedmiotowa współpraca realizowana jest w ramach projektów strategicznych dotyczących obszaru programowego TRADYCJA.

Maciej Pawłowski
Wolontariusz Fundacji PKO Banku Polskiego

Zgłoś projekt lokalny

Zanim zwrócisz się do Fundacji o pomoc zapoznaj się z "Poradnikiem dla potrzebujących". Jeśli nadal oczekujesz wsparcia od Fundacji PKO Banku Polskiego  sprawdź czy zgłaszany projekt nie jest na liście wykluczeń, a następnie wybierz odpowiedni formularz i wyślij go.

Dowiedz się więcej

Masz pytania ?

Jeśli masz jakieś pytania do Fundacji napisz.