Gala wręczenia narody im. Jana Rodowicza „Anody”

W marcu odbyła się trzecia uroczysta Gala wręczenia narody im. Jana Rodowicza „Anody”. Nagroda przyznawana co roku przez Muzeum Powstania Warszawskiego dla „Powstańców” czasu pokoju – ludzi, którzy w dzisiejszym świecie potrafią bohatersko stawiać czoła trudnościom i reprezentować postawę godną naśladowania. Honorowe odznaczenie jest przyznawane co roku w dwóch kategoriach: pierwszej - całokształt dokonań i postawa życiowa stanowiąca wzór do naśladowania dla młodych pokoleń oraz drugiej -  wyjątkowy czyn.

Laureatami w kategorii w pierwszej kategorii zostali Marcin Sienkiewicz i Piotr Dudek. Obaj Panowie cierpią na niedowład kończyn dolnych i jeżdżą na wózkach inwalidzkich. Działając w Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym przekonują, że życie na wózku może być ciekawe i inspirujące. Dzięki swojej pracy i zaangażowaniu aktywizują innych niepełnosprawnych. Prowadzą zajęcia integracyjne w świetlicach, szkołach oraz w ośrodkach sportu i kultury (m.in. z szermierki, wędkarstwa, gry w bocce). Gdy Marcin i Piotr odbierali nagrodę „Anody” podczas uroczystej Gali widać było, iż w swoją działalność wkładają całe serce. Ich potencjał dostrzegła dziennikarka Ewa Solak z Tygodnika Przełom (Chrzanów), zgłaszając nominację.

Tegorocznym laureatem w drugiej kategorii został szesnastoletni Adam Hryciuk. Chłopak, widząc z brzegu Soły w Oświęcimiu dwoje tonących dzieci, bez chwili namysłu ruszył im na ratunek.  Wśród plażowiczów był jedyną osobą, która podjęła działanie dostrzegając zagrożenie życia. Adam podkreślał, że nie uważa się za bohatera. Podczas przemówienia zabrakło mu słów, by wyrazić swoje zaskoczenie związane z otrzymaniem nagrody. Jego nominacja została zgłoszona dzięki dziennikarce Karinie Grytz-Jurkowskiej z Nowej Gazety Lokalnej (Kędzierzyn-Kożle).

Laureaci konkursu o nagrodę im. Jana Rodowicza „Anody” reprezentują te same wartości, dokonali rzeczy wielkich i zasługują na miano niezłomnych. W imieniu Fundacji PKO Banku Polskiego gratulujemy wszystkim około 60 zgłoszonym osobom oraz 13 nominowanym do tego wyróżnienia. Jednocześnie dziękujemy za tak piękne świadectwa bohaterstwa dzisiejszych czasów.