DOBRO PROCENTUJE

Osocze ozdrowieńców pomaga w walce z Covid-19!

W Polsce przybywa chorych na koronawirusa, ale rośnie też liczna ozdrowieńców, którzy oddając osocze mogą pomóc w walce z Covid-19.

Fundacja PKO Banku Polskiego zachęca do oddawania osocza osoby, które przeszły zakażenie i mogą zostać dawcami. Osocze zawiera przeciwciała wspomagające leczenie chorych na Covid-19. To ważne szczególnie dla osób starszych i z ciężkim przebiegiem zakażenia.
Sam proces pobierania osocza jest całkowicie bezbolesny i bezpieczny. Zabieg trwa od 30 do 40 minut. Jednorazowo pobierane jest nie więcej niż 750 ml osocza.

Kto może oddać osocze?
- Osoby spełniające podstawowe kryteria kwalifikacji dla dawców krwi (podstawa prawna).
- Osoby, które chorowały na Covid-19 lub przeszły zakażenie wirusem Sars-Cov-2 bezobjawowe i zostały uznane za wyleczone co najmniej od 28 dni od zakończenia objawów lub 18 dni od zakończenia izolacji w przypadku zakażeń bezobjawowych.
- Osoby będące w wieku 18-65 lat.
Uwaga: Osoby, które choć raz w życiu przebyły transfuzję oraz kobiety po przebytej ciąży będą musiały przejść dodatkowe badania.
Pomagajmy sobie i zachęcajmy do oddawania osocza potrzebującym!

Zgłoś projekt lokalny

Zanim zwrócisz się do Fundacji o pomoc zapoznaj się z "Poradnikiem dla potrzebujących". Jeśli nadal oczekujesz wsparcia od Fundacji PKO Banku Polskiego  sprawdź czy zgłaszany projekt nie jest na liście wykluczeń, a następnie wybierz odpowiedni formularz i wyślij go.

Dowiedz się więcej

Masz pytania ?

Jeśli masz jakieś pytania do Fundacji napisz.