DOBRO PROCENTUJE

PEŁNA WANNA HERBATKI DLA KWIATKA

W środę 22 kwietnia w budynku centrali PKO Banku Polskiego, w ramach obchodów Światowego Dnia Ziemi, odbyła się akcja pn. „Herbatka dla Kwiatka”. Celem akcji było uświadomienie pracownikom Banku jak dużo wody można codziennie zaoszczędzić zwracając uwagę na pewne przyzwyczajenia, niekoniecznie dobre. W wyniku zaangażowania blisko 450 osób uzbierano około 100 litrów – mniej więcej tyle ile zużywa się podczas kąpieli w wannie. Taką właśnie kąpiel zafundowano roślinom, które pomagają nam na co dzień oddychać lepszym powietrzem w Centrali.

Pracownicy Banku byli informowani o akcji już na kilka dni przed jej rozpoczęciem. „Chcielibyśmy zwrócić uwagę pracowników PKO Banku Polskiego, na konieczność ograniczenia zużycia wody i wykorzystywania tego zasobu w sposób racjonalny” – przekonywała Prezes Fundacji Urszula Kontowska. W dniu imprezy, od samego rana edukatorzy Klubu Gaja oraz aktorzy pantomimy przekonywali pracowników Banku, by nie wylewali z czajników i butelek niezużytej wody do zlewu lecz wlewali ją do przygotowanych specjalnie w tym celu wiaderek. W ramach zachęty do zapoznania się ze szczegółami akcji proponowano pracownikom poczęstunek aromatycznymi i egzotycznymi kawami, herbatami oraz innymi napojami.

Jaki był efekt akcji można było się przekonać podczas jej finału, który rozpoczął się o godzinie 14.00 na V piętrze budynku. Tak zwane „zlewki” wypełniły 28 wiaderek, co dało łącznie 97 litrów wody, którą następnie podlano rośliny znajdujące się w budynku. To mniej więcej tyle, ile przeciętnie zużywa się podczas kąpieli w wannie. To ogromna ilość zważywszy na to, że była to jednodniowa inicjatywa oparta na działaniach nie wymagających od uczestników nadmiernego wysiłku.

„Herbatka dla kwiatka” nie była epizodycznym zrywem. Akcja ta stanowiła kolejny element współpracy pomiędzy Fundacją i organizacją ekologiczną Klub Gaja. Dotychczasowa współpraca dotyczyła głównie programu „Zaadoptuj rzekę” polegającego na otaczaniu opieką rzek i ich otoczenia poprzez monitorowanie i sprzątanie jej brzegów, badanie jakości wód, zainteresowanie jej walorami przyrodniczymi, kulturowymi czy społecznymi, a także działania na rzecz jej ochrony i poprawy stanu wód. Program realizowany jest pod patronatem Ministra Środowiska. Dzięki zaangażowaniu blisko 172 000 osób w program Zaadoptuj rzekę, opieką otoczono łącznie 1295 miejsc (rzek, strumieni, jezior, potoków, stawów i Bałtyku) w całej Polsce.

Zgłoś projekt lokalny

Zanim zwrócisz się do Fundacji o pomoc zapoznaj się z "Poradnikiem dla potrzebujących". Jeśli nadal oczekujesz wsparcia od Fundacji PKO Banku Polskiego  sprawdź czy zgłaszany projekt nie jest na liście wykluczeń, a następnie wybierz odpowiedni formularz i wyślij go.

Dowiedz się więcej

Masz pytania ?

Jeśli masz jakieś pytania do Fundacji napisz.