DOBRO PROCENTUJE

Piękne zawody pełne szlachetności i poświęcenia. Za nami 4. PKO Bieg Charytatywny

W sobotę na 12 stadionach lekkoatletycznych w całej Polsce 6500 uczestników przez godzinę biegało i jeździło, żeby zebrać jak najwięcej pieniędzy, które Fundacja PKO Banku Polskiego przekaże na posiłki dla potrzebujących dzieci. Biegacze i kibice dali z siebie wszystko!

Atmosfera rywalizacji w duchu fair play, mnóstwo uśmiechu i wielka chęć pomagania innym – tak w kilku słowach można podsumować 4. PKO Bieg Charytatywny. Od godziny 11.00 5-osobowe drużyny biegaczy pokonywały kolejne okrążenia, rywalizując na obiektach w Bydgoszczy, Gdańsku, Kaliszu, Koszalinie, Krakowie, Kutnie, Lidzbarku Warmińskim, Lublinie, Łomży, Rudzie Śląskiej, Warszawie i Wrocławiu. Wszyscy mieli jeden cel – wykonać jak najwięcej „kółek”, żeby zebrać jak najwięcej środków finansowych na posiłki dla dzieci i młodzieży.

Podczas imprezy na 12 stadionach trwał także konkurs na najbardziej barwne i głośne grupy kibiców na trybunach. W nagrodę w każdej lokalizacji mogły one wskazać organizację, dla których Fundacja PKO Banku Polskiego przekaże dodatkowe 10 tys. zł.

W zawodach wzięło udział w sumie 6500 osób, w tym 4220 dorosłych i 2280 młodych zawodników. Wszyscy pokonali 34 796 okrążeń, co daje 13 918 km. Najwięcej, bo aż 2757, było ich w Lidzbarku Warmińskim. Na drugim miejscu znalazła się Łomża z 2753 „kółkami”, a na trzecim Wrocław, gdzie bieżnię stadionu okrążono 2744 razy.

Spośród drużyn najwięcej okrążeń, bo aż 54, zrobiły zespoły „Korytkowski Team” z Łomży oraz „Stalowowolski Klub Biegacza”, który brał udział w zawodach w Lublinie. Zaledwie jedno „kółko” mniej padło łupem ekipy „OSiR 1 Lidzbark Warmiński”, a 52 okrążenia zanotowały „Ekipa Żółwika” z Koszalina oraz zespół „Waleczne Serca” z Bydgoszczy.

Najlepsza drużyną Bankową okazała się PKO Bank Polski Dream Team Poznań. Kolejne miejsca zajęli: Pędząca Micha dla Smyka, Jednorożce z krainy Ał Ał, 117 Team i PKO Pędzące Mokasyny. Gratulujemy!

Dziękujemy drużynom i kibicom, którzy tak licznie wzięli w tym roku udział w 4. PKO Biegu Charytatywnym. Ich wysiłek i pokonane okrążenia pozwolą nam przekazać pieniądze na posiłki dla najbardziej potrzebujących dzieci i młodzieży w całej Polsce – mówi Małgorzata Głębicka, prezes Fundacji PKO Banku Polskiego.

Ambasadorami 4. PKO Biegu Charytatywnego byli w tym roku Iga Baumgart, Paweł Januszewski, Marek Kolbowicz, Karolina Gorczyca, Sebastian Chmara, Paweł Czapiewski, Marek Plawgo, Joanna Jóźwik, Maciej „Gleba” Florek, Jakub Krzewina, Paweł Korzeniowski, Tomasz Czubak oraz Marcin Urbaś.

Cała Polska zachwycona zawodami

Warunki pogodowe zachwyciły biegaczy w Kaliszu. – Pogoda była u nas wyśmienita. Jak tylko pojawiliśmy się na stadionie, wyszło słońce, więc zawody odbywały się w przemiłej atmosferze. – mówi Tomasz Frąckowiak, dyrektor Regionu Bankowości Detalicznej PKO Banku Polskiego w Poznaniu. – Przyszło sporo kibiców, więc podczas biegów panowała bardzo fajna atmosfera. Doping był niesamowity. Moja drużyna PKO Bank Polski Dream Team Poznań przebiegła prawie 46 okrążeń, zabrakło nam tylko 20 m. To całkiem niezły wynik. Daliśmy z siebie wszystko.

W podobnym tonie wypowiada się Monika Antosz z drużyny „Krakowska Jedynka”, w której pobiegli przedstawiciele Oddziału 1 i 32 PKO Banku Polskiego w Krakowie.– Atmosfera jak zawsze była rewelacyjna. W PKO Biegu Charytatywnym startuję co roku. Cel motywuje, aby dać z siebie jak najwięcej i pomóc dzieciakom. Widać to po wszystkich drużynach – podkreśliła Antosz.

Dużo pozytywnych emocji towarzyszyło również uczestnikom biegu w Gdańsku. – Mimo że wszystko nas boli, czujemy się fantastycznie. Na co dzień nie biegamy, ale jest to bieg charytatywny, więc ile możemy, tyle z siebie dajemy. Pomoc jest najważniejsza - mówiły w trakcie biegu uczestniczki z drużyny Babskie Kręcenie: dwie Anie i Agnieszka.

Zawodniczki na wózkach przyłączyły się do akcji

Jednym z najbardziej wzruszających widoków 4. PKO Biegu Charytatywnego były dwie zawodniczki na wózkach inwalidzkich, które w deszczu i pocie czoła z całych sił pędziły po bieżni lekkoatletycznej stadionu w Warszawie, żeby pomóc innym. To Julia Sadkowska i Katarzyna Leszczyńska, absolwentki LXV Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Integracyjnymi im. Generała Józefa Bema, które na co dzień uprawiają inną dyscyplinę sportu – taniec na wózkach.

Jestem tu już trzeci raz i zawsze jest bardzo fajnie. Cieszę się, kiedy mogę wystartować w takich zawodach i jeszcze komuś pomóc – podkreśliła Julia Sadkowska. – Deszcz nie stanowił dla mnie problemu. Jestem przyzwyczajona. Trenuję z koleżanką taniec towarzyski i gdy co roku dajemy pod gołym niebem pokaz charytatywny na Krakowskim Przedmieściu, to zawsze pada.

Dla Katarzyny Leszczyńskiej był to drugi start w PKO Biegu Charytatywnym. – Zdecydowałam się na to po raz kolejny, bo atmosfera bardzo mi się spodobała. Myślę, że za rok też będę chciała wziąć w nim udział – zapowiedziała.

Pieniądze na posiłki dla potrzebujących dzieci

W gronie beneficjentów środków, które Fundacja PKO Banku Polskiego przekaże dzięki wysiłkowi zawodników startujących w PKO Biegu Charytatywnym, znalazło się kilkanaście organizacji. Pieniądze zostaną przeznaczone na posiłki dla najbardziej potrzebujących dzieci oraz młodzieży.

Przykładowo – w Lublinie będzie to Caritas Archidiecezji Lubelskiej. W Warszawie pieniądze trafią do Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci, który jest prowadzony przez Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi. Placówka jest przeznaczona dla osób z niepełnosprawnością intelektualną.

Po raz pierwszy jesteśmy beneficjentami tego biegu i bardzo się z tego cieszymy. Atmosfera jest wspaniała – przyznała siostra Anna Uberman, dyrektor Domu Pomocy, która zasiadała na trybunach wraz z kilkoma podopiecznymi. – W naszym domu jest 70 niepełnosprawnych intelektualnie mieszkanek, które przebywają w nim całodobowo. Na żywienie wydajemy miesięcznie ok. 30 tys. zł. Wsparcie od PKO Banku Polskiego będzie dla nas dużą pomocą – przyznała siostra Ulman.

Dzięki zaangażowaniu zawodników, udało się przekazać blisko 730 tys. zł dla najbardziej potrzebujących dzieci. Kolejne 150 tys. bankowa Fundacja przekaże organizacjom charytatywnym, które wskazały wygrane drużyny kibiców na każdym z dwunastu stadionów. Osoby, które nie mogły wziąć udziału w imprezie, a chcą pomóc dzieciom, mogą jeszcze dokonać wpłaty na konto Fundacji PKO Banku Polskiego: 10 1020 1068 0000 1302 0282 5065 (w tytule wpłaty należy wpisać „Darowizna na dożywianie dzieci”).

Marek Wiśniewski

Wyniki 4. PKO Biegu charytatywnego – klasyfikacja miast

Miejsce

Miasto

Liczba okrążeń

Najlepsza    drużyna

1.

Lidzbark   Warmiński

2757

OSiR 1 Lidzbark   Warmiński (okrążeń: 53)

2.

Łomża

2753

Korytkowski   Team-Łomża 1 (okrążeń: 54)

3.

Wrocław

2744

Atma / KB   Harcownik (okrążeń: 49)

4.

Koszalin

2730

Ekipa Żółwika   (okrążeń: 52)

5.

Ruda Śląska

2677

Parkrun Katowice   (okrążeń: 47)

6.

Bydgoszcz

2672

Waleczne Serca   (okrążeń: 52)

7.

Lublin

2598

Stalowowolski   Klub Biegacza (okrążeń: 54)

8.

Warszawa

2587

Banda Drombo   (okrążeń: 50)

9.

Gdańsk

2587

Szkoła Gedanensis   – Absolwenci (okrążeń: 49)

10.

Kalisz

2556

Parkrun Kalisz   (okrążeń: 48)

11.

Kraków

2469

Krakowskie Smogi   (okrążeń: 49)

12.

Kutno

2235

RBSTS Kutnowskie   Dziki (okrążeń: 51)

Zgłoś projekt lokalny

Zanim zwrócisz się do Fundacji o pomoc zapoznaj się z "Poradnikiem dla potrzebujących". Jeśli nadal oczekujesz wsparcia od Fundacji PKO Banku Polskiego  sprawdź czy zgłaszany projekt nie jest na liście wykluczeń, a następnie wybierz odpowiedni formularz i wyślij go.

Dowiedz się więcej

Masz pytania ?

Jeśli masz jakieś pytania do Fundacji napisz.