POLSCY INFORMATYCY TRIUMFUJĄ

20 maja okazał się dniem kolejnego sukcesu dla studentów z Wydziałów Matematyki oraz Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego. Drużyna z UW zdobyła brązowy medal podczas finałów XXXIX Akademickich Mistrzostw Świata w Programowaniu Zespołowym w Marrakeszu w Maroko. Reprezentacja z Polski wzięła udział w konkursie już po raz 21.

Akademickie Mistrzostwa Świata w Programowaniu Zespołowym są organizowane od 1977 roku. To najstarszy i najbardziej prestiżowy konkurs informatyczny na świecie. Wydarzenie jest corocznie organizowane przez Association for Computing Machinery (ACM) oraz International Business Machines Corporation (IBM).

Konkurs polega na rozwiązaniu wskazanych problemów programistycznych przez trzyosobowe drużyny studentów. Uczestnicy mają na to 5 godzin. W tym roku Uniwersytet Warszawski reprezentowała drużyna trzech studentów II roku Wydziału Matematyki oraz Informatyki i Mechaniki UW. Do Polski z medalem wrócili: Kamil Dębowski, Błażej Magnowski i Marek Sommer. Drużyną opiekował się profesor Jan Madey.

O udział w tegorocznej edycji konkursu ubiegało się 38 160 studentów z 2534 uczelni z całego świata. Zwycięzcami mistrzostw zostali studenci z Narodowego Uniwersytetu Badawczego ITMO z Sankt Petersburga. Rosjanie rozwiązali wszystkie 13 problemów algorytmicznych. Polskim brązowym medalistom udało się wypracować rozwiązanie 9 zadań.