DOBRO PROCENTUJE

Siłownia zewnętrzna w Lubsku rośnie w siłę

W dniu 3 listopada 2015 r. dokonano uroczystego otwarcia i przekazania do użytkowania siłowni zewnętrznej zainstalowanej w parku Lubskiego Domu Kultury.

Siłownia ta została wyposażona w tzw. street box. Jest to urządzenie, które składa się ze stałych metalowych elementów w postaci drabinek, poręczy i drążków gimnastycznych umieszczonych na różnych wysokościach i służy między innymi do uprawiania street workout’u. Ćwiczenia na tym urządzeniu mogą przydać się także akrobatom, gimnastykom, osobom uprawiającym sztuki walki, wspinaczkę oraz zawodnikom innych sportów wymagających pewnej siły. Ale to nie wszystko… Lubski street box został zaopatrzony w instrukcję wykonywania na nim rozmaitych ćwiczeń, które mogą wykonać osoby z różną kondycją i sprawnością fizyczną, dopasowując je do swoich możliwości.

Cechą charakterystyczną ćwiczeń na tego rodzaju urządzeniach, w odróżnieniu od tradycyjnych siłowni, jest aktywność fizyczna polegająca na treningu siłowym z wykorzystaniem własnej masy ciała. Można na nim wykonywać podciągnięcia na drążku, dipy, mostki i brzuszki, które wiele osób z pewnością pamięta z lekcji wychowania fizycznego. Ćwiczenia tego typu noszą nazwę kalisteniki (z greckiego kallos sthenos – piękno i siła) i były szeroko stosowane już przez starożytnych Greków i Rzymian. Kalistenika ma pozytywny wpływ na układ krwionośny człowieka oraz kształtuje mięśnie, równowagę, zwinność i koordynację. Obecnie koncepcja tego rodzaju treningu staje się coraz bardziej popularna także i w Polsce. Wykorzystuje się ją w ramach treningu wojskowego i zajęć wychowania fizycznego na całym świecie.

Siłownia zewnętrzna ze street boxem powstała w Lubsku z inicjatywy Stowarzyszenia Przyjazna Gmina w Lubsku przy wsparciu Burmistrza Miasta Lubsko oraz Fundacji PKO Banku Polskiego. W planach Stowarzyszenia są kolejne inwestycje mające na celu propagowanie wśród mieszkańców miasta i gminy zdrowego trybu życia oraz aktywności fizycznej.

Zgłoś projekt lokalny

Zanim zwrócisz się do Fundacji o pomoc zapoznaj się z "Poradnikiem dla potrzebujących". Jeśli nadal oczekujesz wsparcia od Fundacji PKO Banku Polskiego  sprawdź czy zgłaszany projekt nie jest na liście wykluczeń, a następnie wybierz odpowiedni formularz i wyślij go.

Dowiedz się więcej

Masz pytania ?

Jeśli masz jakieś pytania do Fundacji napisz.