DOBRO PROCENTUJE

Szkoła w Internecie, dlaczego nie?

„Bezpłatna nauka w światowej klasie dla każdego, wszędzie” – taka idea przyświeca Khan Academy – wirtualnej platformie udostępniającej darmowe materiały edukacyjne. Projekt tłumaczenia oryginalnej wersji Khan Academy z języka angielskiego na polski realizowany jest przez Fundację Edukacja dla Przyszłości przy współpracy z Fundacją PKO Banku Polskiego.

Miło nam poinformować, że Khan Academy w Polsce odnosi kolejne sukcesy: w zeszłym tygodniu liczba odsłon filmików Akademii Khana z polskim lektorem na YouTube przekroczyła 1 milion. Tak duża oglądalność świadczy o popularności rewolucyjnego modelu edukacji. Milion wyświetleń skłania również do refleksji o podejściu nie tylko dzisiejszej młodzieży i studentów, ale także wielu dorosłych, do nauki. Świat edukacji zmienia się na naszych oczach.

W społeczeństwie informacyjnym jednym z najcenniejszych dóbr jest właśnie informacja. Fale aktualności i newsów zalewają nas każdego dnia. Trudno nie zagubić się w gąszczu serwowanych nam plotek o celebrytach, czy „selfie” gwiazd. Młodzież jest szczególnie podatna na tego typu rewelacje, ponieważ Internet coraz częściej stanowi inherentną część ich życia. Twórcy wirtualnej „szkoły bez granic” postanowili połączyć przyjemne (zabawę przy komputerze) z pożytecznym (nauką). Zamiast tracić czas na bezsensowym surfowaniu po sieci, czemu nie mielibyśmy się pouczyć, a przy okazji nieźle bawić? Sposób prezentowania wiedzy na stronie Khan Academy zrywa z ograniczeniami tradycyjnego podejścia i wpisuje się w najnowsze trendy. Stare sprawdzone metody np. nawiązanie kolorystyki większości filmików do czarnej tablicy, przedstawione są w zupełnie nowej, wirtualnej odsłonie. Ciekawe filmiki, interaktywne ćwiczenia, system zdobywania punktów i odznak, narzędzie do mierzenia postępów, a także możliwość wzięcia udziału w dyskusji to elementy, które sprawiają, że chcemy zdobywać coraz większą wiedzę, jesteśmy pozytywnie zmotywowani, a całemu procesowi nie towarzyszy żadna presja.

Już Platon mówił, że wiedza zostanie łatwiej i na dłużej przyswojona, jeśli będzie zaprezentowana w formie zabawy. Twierdził, że właśnie podczas zabawy można zaobserwować do czego każdy z nas jest zdolny. Innymi słowy, w każdym człowieku tkwi potencjał, trzeba jedynie umieć go wyzwolić. Jednocześnie badania wykazują, że skuteczność uczenia się zależy od naszego nastawienia. Takie przekonanie promuje kampania, z którą można zetknąć się zarówno na amerykańskiej jak i polskiej wersji Akademii. Hasło kampanii brzmi: „Nie zapomnij nigdy tego – możesz nauczyć się wszystkiego”. Bez względu na to kim jesteś oraz skąd pochodzisz.

Salman Khan, założyciel Khan Academy, jest zdania, że każdy człowiek ma swój własny rytm nauki. W swojej książce „Akademia Khana – Szkoła bez granic” podaje liczne tego przykłady. Niektórym łatwiej jest skupić się z samego rana, inni najlepiej przyswajają wiedzę wieczorem; są tacy, którzy potrafią być skoncentrowani przez 20 minut i tacy, których uwaga ulatuje po 5 minutach. Z obserwacji i doświadczeń Khana wynika, że narzucane uczniom podziały na grupy wiekowe i czas trwania zajęć lekcyjnych, często nie są spójne z indywidulanymi rytmami nauki uczniów, w nierzadko bardzo dużych liczebnie klasach. W Khan Academy uczymy się czego chcemy, kiedy chcemy i jak chcemy.

Nowoczesny portal skierowany nie tylko do dzieci i młodzieży w wieku szkolnym, ale także do studentów i dorosłych „otwartych na wiedzę” pomaga rozwiązywać problemy wynikające z wad tradycyjnego systemu edukacji. Khan Academy to bogate źródło zasobów z całego wachlarza dziedzin – począwszy od nauk ścisłych (np. matematyki czy ekonomii) przez nauki przyrodnicze (m.in. biologia czy chemia), kończąc na naukach humanistycznych. Tę „szkołę bez granic” traktować można m.in. jako:

-  darmowe korepetycje, podczas których bez skrępowania nauczyciela można „odsłuchiwać” do skutku tj. do pełnego zrozumienia danego zagadnienia;

- jako dodatkowe materiały umożliwiające zdobycie wiedzy wykraczającej poza sylabus;

- jako trening dla umysłu w każdym wieku.

Fundacja Edukacja dla Przyszłości, na czele z Profesorem Lechem Mankiewiczem, opublikowała już ponad 1600 filmów w polskiej wersji językowej. 800 filmów w blokach tematycznych: arytmetyka, algebra, geometria, trygonometria, analiza matematyczna, zastosowania matematyki, makroekonomia i finanse zostało przetłumaczonych dzięki wsparciu Fundacji PKO Banku Polskiego. Mamy nadzieję, że wymierne wyniki tej współpracy zainspirują kolejne organizacje do włączenia się w projekt polskiej wersji  Khan Academy i pozwolą na równie szybkie przetłumaczenie materiałów z pozostałych dziedzin.

 

(Grafika pochodzi ze strony: https://www.khanacademy.org/youcanlearnanything)

Zgłoś projekt lokalny

Zanim zwrócisz się do Fundacji o pomoc zapoznaj się z "Poradnikiem dla potrzebujących". Jeśli nadal oczekujesz wsparcia od Fundacji PKO Banku Polskiego  sprawdź czy zgłaszany projekt nie jest na liście wykluczeń, a następnie wybierz odpowiedni formularz i wyślij go.

Dowiedz się więcej

Masz pytania ?

Jeśli masz jakieś pytania do Fundacji napisz.