DOBRO PROCENTUJE

Tak było w 2019 - Radosne mikołajki pełne wrażeń

Kolejny rok w całej Polsce odbywały się organizowane przez Fundację PKO Banku Polskiego Integracyjne Spotkania Mikołajkowe. Wzięli w nich udział podopieczni placówek społeczno-wychowawczych oraz dzieci pracowników Banku – w sumie ponad 5 tys. dziewczynek i chłopców.

Od 30 listopada do 15 grudnia br. odbyło się 40 spotkań mikołajkowych w 25 miastach. Fundacja PKO Banku Polskiego zapraszała do: Białegostoku, Bydgoszczy, Gliwic, Gdańska, Gorzowa Wlkp., Kalisza, Kobylnicy (k. Słupska) Koszalina, Krakowa, Kielc, Lubina, Lublina, Łodzi, Mysłowic, Opola, Ostrołęki, Olsztyna, Poznania, Rzeszowa, Szczecina, Warszawy, Wrocławia, Włocławka, Zamościa i Zielonej Góry.

Coroczne spotkanie mikołajkowe to świetna okazja do integracji, zarówno dla pracowników Banku, jak i ich dzieci, które mogą uczestniczyć w świątecznych zabawach razem z wychowankami placówek opiekuńczo-wychowawczych. Wśród atrakcji i warsztatów były m.in. wspólne pieczenie pierniczków, zabawy plastyczne, malowanie twarzy i fotobudka – mówi Julia Wyligała, koordynator projektu w Fundacji PKO Banku Polskiego.

W tegorocznej edycji wydarzenia wzięło udział ponad 5 tys. dziewczynek i chłopców w wieku od 4. do 12. roku życia, a przygotowane przez Fundację świąteczne paczki otrzymało ponad 6 tys. dzieci.

Wspólne radosne mikołajki

W Integracyjnych Spotkaniach Mikołajkowych od lat uczestniczą wychowankowie Stowarzyszenia „Pomóż Dzieciom” w Klembowie, wspieranego przez Fundację PKO Banku Polskiego.

– W całej Polsce odbywa się kilkadziesiąt imprez mikołajkowych organizowanych przez Fundację PKO Banku Polskiego. Każda z nich to możliwość wspólnej zabawy i poznawania świątecznych tradycji. To także występy artystyczne oraz spotkania z Mikołajem i elfami. Dzięki temu dzieci mogą poczuć prawdziwą magię świąt – mówi Marek Pietrzak ze Stowarzyszenia „Pomóż Dzieciom”.

We wspólnych mikołajkach uczestniczyli także podopieczni Domu Dziecka w Zwierzyńcu. – To było wspaniałe wydarzenie pełne atrakcji. Dzieci mogły wykazać się kreatywnością i umiejętnościami plastycznymi. Chętnie uczestniczyły w zajęciach muzycznych i teatralnych. Były pod ogromnym wrażeniem dużych pluszaków, a my – świetnej organizacji przedsięwzięcia. Spotkanie wypełniały pozytywna energia, radość i zabawa – podkreśla Anna Marzec, dyrektor Domu Dziecka w Zwierzyńcu.

Spotkanie z Mikołajem

Podczas spotkań dzieci mogły wziąć udział w grach i zabawach taneczno-muzycznych, a także w quizie na temat oszczędzania pieniędzy. Nie zabrakło wciągających opowieści o świątecznych tradycjach. Ulubieńcami maluchów były ogromnej maskotki, czyli Baśka Murmańska – niedźwiedzica przygarnięta w Rosji przez polskich żołnierzy podczas I wojny światowej oraz miś Wojtek, który przeszedł szlak bojowy z armią gen. Andersa w czasie II wojny światowej.

Zwieńczeniem dnia pełnego wrażeń, było spotkanie ze Świętym Mikołajem i otrzymanie od niego prezentu. Wyjątkowy Mikołaj czekał na dzieci w Zamościu, Rzeszowie i Lublinie. Wszędzie tam, w tej roli wystąpił Mirosław Olejniczak, pracownik PKO Banku Polskiego w Zamościu.

Specjalnie na tę okazję teściowa uszyła mi strój Mikołaja. Podczas każdego spotkania widziałem mnóstwo radosnych dzieciaków, które chętnie sprawdzały, czy moja broda jest prawdziwa. Były tańce, zabawy, egzaminy na „elfików Mikołaja pomocników” i oczywiście prezenty! Wszyscy, bez względu na wiek, bawili się świetnie. Ja zyskałem nową rolę, a mój syn, zachęcony przygotowaniami do Integracyjnych Spotkań Mikołajkowych, został wolontariuszem – mówi Mirosław Olejniczak.

Wolontariusze w każdym wieku

Pracownicy Banku, a także ich dzieci, chętnie włączają się w organizację wydarzenia. Dzięki nim najmłodsi mogli liczyć na wiele atrakcji, poznawać świąteczne zwyczaje i dobrze się bawić.

Jako córka pracowników Banku miałam przyjemność uczestniczyć w poprzednich edycjach mikołajkowych spotkań. W tym roku też postanowiłam wziąć w nich udział, ale już jako wolontariuszka, dzięki czemu mogę pomagać dzieciom w stworzeniu czegoś pięknego – mówi Zosia Sałańska. – Na moim stanowisku można było wykonać kartki świąteczne, wieńce adwentowe i świeczki. Takie warsztaty są okazją do poznania świątecznych tradycji poprzez zabawę. Dzieci były zachwycone i bardzo dobrze szło im przygotowywanie ozdób. Największą radością jest widzieć, jak dzieci wychodzą uśmiechnięte i zadowolone z własnoręcznie wykonanych pamiątek – dodaje Zosia.

Mikołajkowa tradycja Fundacji PKO Banku Polskiego daje szansę na chwilę wytchnienia i przyjemności oraz wartościowe spędzenie czasu z rodziną i współpracownikami, o co często trudno w okresie przedświątecznego zamieszania. – Pełna życzliwości rodzinna atmosfera jest dla nas, pracowników, okazją do rozmowy w innych niż zwykle okolicznościach. Dzieci się bawią, a my, rodzice, wraz z nimi możemy przenieść się do świątecznej krainy dzieciństwa – mówi Agnieszka Stala, pracująca w PKO Banku Polskim.

Uśmiechy nie opuszczały najmłodszych i ich rodziców, a otrzymane od Mikołaja prezenty potwierdziły, że po raz kolejny wszyscy mali uczestnicy Integracyjnych Spotkań Mikołajkowych przez cały rok byli grzeczni.

Zgłoś projekt lokalny

Zanim zwrócisz się do Fundacji o pomoc zapoznaj się z "Poradnikiem dla potrzebujących". Jeśli nadal oczekujesz wsparcia od Fundacji PKO Banku Polskiego  sprawdź czy zgłaszany projekt nie jest na liście wykluczeń, a następnie wybierz odpowiedni formularz i wyślij go.

Dowiedz się więcej

Masz pytania ?

Jeśli masz jakieś pytania do Fundacji napisz.