Wzór godny do naśladowania – Nagroda im. Macieja Frankiewicza

W sobotę 20 czerwca 2015 roku, w samo południe, podczas uroczystej Gali, która odbyła sie w Sali Białej Urzędu Miasta Poznania, wręczono Nagrodę im. Macieja Frankiewicza. Była to trzecia edycja tego Konkursu. Mecenasem Nagrody od samego początku, czyli od roku 2013 roku, jest Fundacja PKO Banku Polskiego.

Patron Nagrody – Maciej Frankiewicz – był założycielem Solidarności Walczącej, w ramach której prowadził  świetnie zorganizowaną strukturę podziemną w Poznaniu w latach 80-tych ubiegłego wieku. Od 1994 roku związany z samorządem, pełnił funkcję Wiceprezydenta Miasta Poznania. To z jego inicjatywy Poznań został jednym z czterech miast gospodarzy EURO 2012. Bliski był mu sport, który sam czynnie uprawiał. Współtworzył największy w Polsce Poznań Maraton, który od 2009 roku nosi jego imię.
Jako Wiceprezydent Miasta Poznania wiele razy udowadniał, że niemożliwe jest możliwe i warto w życiu mieć pasję, marzenia i je realizować.

Nagroda jest przyznawana osobom o cechach charakteryzujących Macieja Frankiewicza:

• niezłomność, odwaga, połączona z umiejętnością natychmiastowej reakcji na zagrożenie i podejmowaniem ryzykownych działań;
  • miłość do Ojczyzny;
  • krzewienie postaw patriotycznych w codziennym życiu;
  • prawość intencji i uczciwość w działaniach;
  • poczucie odpowiedzialności za podejmowane decyzje, ochrona i opieka nad innymi;
  • optymistyczne spojrzenie na świat i otaczających go ludzi;
  • pogoda ducha, humor, umiejętność cieszenia się nawet małymi sukcesami;
  • rozbudzanie w innych pasji i zachęcanie do efektywnego działania;
  • życzliwy stosunek do otoczenia.

Do uczestnictwa w konkursie zostały zaproszone osoby, które w dniu przyznania nagrody skończyły 15 lat, a nie przekroczyły wieku lat 25. Do tegorocznej edycji Konkursu napłynęło blisko 40 zgłoszeń. Były to osoby nie tylko z terenu Wielkopolski, ale również spoza naszego regionu, np. z Krakowa. Kapituła Nagrody wybrała 10 nominowanych, o których powstały kilkuminutowe filmy emitowane na Gali Nagrody. Tegoroczni nominowani prezentowali szerokie spektrum aktywności, począwszy od sztuki, poprzez działania w grupach rekonstrukcyjnych, korporacjach studenckich, animowaniu i szkoleniu swoich rówieśników, skończywszy na propagowaniu naszej historii.

Laureatem III edycji Nagrody im. Macieja Frankiewicza został student medycyny, z zamiłowania ułan, wiceprezes Korporacji Akademickiej Chrobria - Mikołaj Podsiadło. Film prezentujący jego osobę można zobaczyć na stronie Nagrody: www.nagrodafrankiewicza.pl

Fundacja niezmiernie cieszy się, że dzięki inicjatywom takim jak rozdanie Nagrody im. Macieja Frankiewicza wyłaniane są osoby, których postawa stanowi wartościowy wzór do naśladowania dla młodego pokolenia. Napawa nas dumą, że możemy być częścią tego szlachetnego projektu. Serdecznie gratulujemy tegorocznemu zwycięzcy – Mikołajowi Podsiadło!