DOBRO PROCENTUJE

Zakup obrazu dla Zamku Królewskiego w Warszawie

Fundacja PKO Banku Polskiego przekazała Zamkowi Królewskiemu w Warszawie środki na zakup obrazu „Portret konny pazia Gintowta” Bernardo Bellotto zw. Canalettem. Podczas uroczystego spotkania pn. „Dary do Królewskiej Kolekcji”, które odbyło się 15 grudnia w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego w Warszawie, Prezes Aleksandra Mazur odebrała z rąk dyrektora Wojciecha Fałkowskiego oraz wicepremierów Jacka Sasina i Piotra Glińskiego podziękowania dla Fundacji oraz PKO Banku Polskiego.

- Cieszę się, że wraz z innymi instytucjami udało nam się ufundować zakup obrazu Bellotta. Wspólnie tworzymy wybitną kolekcję dzieł sztuki oraz podnosimy rangę polskich galerii muzealnych – mówi Aleksandra Mazur, Prezes Fundacji PKO BP.

Obraz należy do cyklu czterech portretów maneżowych autorstwa Bernarda Bellotta, jakie król Stanisław August zamówił u artysty w 1773 roku. Został on zarejestrowany w 1795 roku w rękopiśmiennym inwentarzu obrazów na Zamku Królewskim pod numerem 459 i tytułem „Le page Gintowt à cheval, suivi d'un palfrenier à livrée du Roi”. Pozostałe dwa płótna z tego cyklu pt. „Pułkownik Königsfels uczący księcia Józefa Poniatowskiego jazdy konnej” i „Stajenny prowadzący konia” przechowywane są w Muzeum Narodowym w Warszawie, natomiast trzeci obraz pt. „Portret konny oficera husarii” należy do kolekcji Kunsthistorisches Museum w Wiedniu. Wszystkie cztery obrazy składające się na cykl przedstawiają postacie na koniach lub z końmi na tle imaginacyjnej architektury – antycznej i barokowej. Płótna łączy dominanta świetlistej bieli końskiego umaszczenia oraz jaskrawe czerwienie i zielenie mundurów.

Przywrócenie tego doskonale udokumentowanego dzieła do królewskiej kolekcji malarstwa stanowiło priorytetową potrzebę zakupową Muzeum Zamku Królewskiego. 15 grudnia dzieło sztuki zostało uroczyście dołączone do trwającej na Zamku wielkiej jubileuszowej wystawy monograficznej Bernarda Bellotta. Stało się to w 300. rocznicę urodzin artysty, 250. rocznicę powstania samego obrazu i 225. rocznicę opuszczenia przez niego murów warszawskiej rezydencji króla Rzeczypospolitej.

 

Zgłoś projekt lokalny

Zanim zwrócisz się do Fundacji o pomoc zapoznaj się z "Poradnikiem dla potrzebujących". Jeśli nadal oczekujesz wsparcia od Fundacji PKO Banku Polskiego  sprawdź czy zgłaszany projekt nie jest na liście wykluczeń, a następnie wybierz odpowiedni formularz i wyślij go.

Dowiedz się więcej

Masz pytania ?

Jeśli masz jakieś pytania do Fundacji napisz.